natoaktual.cz

Bez podpisu paktu vyschne zdroj západních peněz, varuje Afghánce šéf NATO

28. ledna 2014  14:49
 

Afghánský prezident Hamíd Karzáí a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Bez podpisu paktu vyschne zdroj západních peněz, varuje Afghánce šéf NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen varoval afghánského prezidenta Hamída Karzáího, aby nepodcenil negativní dopady – například pokud jde o finanční podporu na udržení afghánských sil –, ke kterým by došlo v případě, že nebude podepsána bezpečnostní dohoda se Spojenými státy včas. Před několika dny Karzáí představil seznam podmínek, které musí být splněny ještě předtím, než podepíše dohodu, která umožní americkým vojákům zůstat v zemi v roce 2015.

Afghánský prezident trvá na tom, že smlouvu nepodepíše v době, kdy probíhají mírová jednání s hnutím Tálibán. „Pokud chtějí Spojené státy bezpečnostní dohodu, musí přistoupit na naše podmínky. Pokud ne, tak můžou kdykoliv odejít a Afghánci si tu poradí i bez cizinců,“ uvedl Karzáí.

Kam dál?
NATO: Pokud Karzáí nepodepíše dohodu s USA, naše mise končí (3.12. 2013)

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

Alianci trápí problémy s novým sídlem: dlouhá zdržení a vysoká cena

Všech osmadvacet členů Severoatlantické aliance si dělá starosti ohledně vysoké ceny a zpoždění dostavby svého nového supermoderního sídla v belgickém Bruselu, uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Belgicko-nizozemské stavební konsorcium BAM si řeklo o další čtvrt miliardu eur a více času. Datum otevření dříve posunuté na rok 2016 se tak dále odkládá.

Belgická vláda, která je za stavební projekt zodpovědná, zahájila po zveřejnění požadavků stavebního konsorcia „tvrdé obchodní vyjednávání“. „Další nároky stavbařů jsou záležitostí nás všech,“ dodal Rasmussen. Práce na novém sídle NATO byly zahájeny v roce 2010 a měly trvat pět let. Celkové náklady na stavbu se mohou vyšplhat až na 1,3 miliardy eur, což je třikrát tolik, než bylo původně plánováno.

Kam dál?
Stavba nového sídla NATO se prodražuje (22.1. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO je znepokojeno situací na Ukrajině

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen je znepokojen vývojem událostí na Ukrajině. Nejlepším možným řešením krize podle něj může být jedině konstruktivní politický dialog. Během víkendu ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nabídl křeslo ministerského předsedy opozici, aby zklidnil téměř tři měsíce trvající protesty.

„Vyzývám všechny strany, aby se vyvarovaly eskalaci násilí a pracovaly na řešení situace založeném na společném dialogu,“ uvedl Rasmussen. Prezident Janukovyč dříve uvedl, že za rozhodnutím nepodepsat v listopadu dohodu s Evropskou unií byla ochrana ekonomických vazeb s Ruskem.

Kam dál?
Rasmussen silně odsoudil násilí v Kyjevě (23.1. 2014)

Zdroj: UPI (USA)

---

Makedonie se stane členem NATO, až vyřeší spor s Řeckem

Makedonie dostane možnost stát se členem Severoatlantické aliance ihned poté, co s Řeckem vyřeší spor o název země, cituje makedonský deník Dnevnik zprávu generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena. V ní se dále uvádí, že NATO si udržuje velmi blízké vztahy i s dalšími zeměmi Balkánu, konkrétně s Bosnou a Hercegovinou a Černou horou.

Kam dál?
Makedonie by se měla stát členem NATO, zní z Maďarska (6.12. 2013)

Zdroj: Focus (Bulharsko)

---

Afghánská armáda se stále potýká s negramotností

Spojené státy zatím prohrávají boj s negramotností u členů afghánských ozbrojených sil. Americký projekt pro rekruty do afghánské armády za dvě stě milionů dolarů, který má zajistit, aby každý z nich uměl číst a psát, dosáhl sotva na polovinu z nich. To znamená, že desetitisíce mužů v boji proti Tálibánu si nedokážou přečíst nebo udělat poznámky o svém nepříteli, vyplnit požadavky na zásoby a munici nebo poslat zprávy o bojích svým velitelům.

„Velitelé zodpovědní za vzdělávací programy odhadují, že více než polovina vojáků je stále negramotná,“ uvedla ve zprávě generální inspekce.

Ministerstvo školství odhaduje, že v celém Afghánistánu umí číst a psát zhruba třetina obyvatel. Práce v armádě je ale nebezpečná a špatně placená, hlásí se k ní proto často nejchudší Afghánci. Z nich umí číst a psát asi jeden z deseti.

Kam dál?
Největším přínosem NATO afghánským vojákům je gramotnost (2.10. 2013)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek