natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Austrálie se zapojí do hlídkování v Hormuzském průlivu

    21. srpna 2019  23:55

    ilustrační snímek (Letadlová loď USS George H.W. Bush v Hormuzském průlivu) | foto: U.S. NAVY

    Austrálie se zapojí do hlídkování v Hormuzském průlivu

    Austrálie se připojí k americkému plánu na ochranu lodí před íránským nebezpečím v Hormuzské úžině, sdělil australský premiér Scott Morrison a odmítl obavy, že by Spojené státy mohly Austrálii zatáhnout do dalších bojů na Středním východě. Krom Austrálie se do hlídkování zapojí také Velká Británie a Bahrajn.

    „Jde o svobodu přepravy. Až 16 procent ropy a až 30 procent rafinované ropy určené pro Austrálii prochází Hormuzským průplavem. Je to potenciální hrozba pro naši ekonomiku,“ hájil Morrison své rozhodnutí.

    Kam dál?
    Studie: Austrálie se možná stáhne z Blízkého východu a zaměří se na Tichomoří (19.8 2019)

    Zdroj: The New York Times (USA)

    ---

    Dohoda s Tálibánem může být uzavřena už příští týden, říká generál

    Generál ve výslužbě Jack Keane přišel s informací, že by americká dohoda s hnutím Tálibán, která má ukončit 18 let trvající válku na v Afghánistánu, mohla být uzavřena již příští týden. Hlavním předmětem současných jednání je dle Keana to, kolik ze současných asi 14 000 vojáků v zemi po americkém stažení zůstane.

    Keane odhaduje, že kvůli al-Káidě setrvá v Afghánistánu asi 8 000 až 9000 vojáků. Tálibán se také bude muset zaručit, že nebude poskytovat zázemí cizím teroristickým organizacím. Očekává se, že po uzavření dohody s USA začne Tálibán, který má nyní nejsilnější pozici od americké invaze v roce 2001, vyjednávat i s afghánskou vládou, kterou v současnosti označuje za americkou loutku a jednání s ní odmítá.

    Kam dál?
    Trump se setká se svými poradci. Budou řešit situaci v Afghánistánu (16. 8. 2019)

    Zdroj: Fox News (USA)

    ---

    Americký test rakety středního doletu může zahájit nové závody ve zbrojení, shodují se Čína a Rusko

    Čína a Rusko obvinily Spojené státy americké z toho, že rozjíždějí nové závody ve zbrojení. Může za to test řízené střely Tomahawk, která je schopná nést i jadernou hlavici. Zkouška střely proběhla jen několik týdnů po odstoupení USA od smlouvy o raketách krátkého a středního doletu. Ta byla podepsána roku 1987 a zakazovala USA a Rusku disponovat raketami o doletu mezi 500 a 5 500 km. USA od smlouvy odstoupily podle Trumpa kvůli tomu, že Rusko vyvíjelo zbraně v rozporu s touto smlouvou.

    „Je politováníhodné, že se Spojené státy očividně rozhodly stupňovat vojenské napětí. Těmto provokacím však nepodlehneme,“ sdělil k testu náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Ryabkov. Také Peking byl velmi kritický. „Radíme americké straně, aby upustila od zastaralé mentality studené války a her s nulovým součtem, a aby při vývoji zbraní byla zdrženlivá,“ zaznělo z čínského ministerstva zahraničí.

    Kam dál?
    NATO nerozmístí jaderné hlavice v Evropě po konci smlouvy INF (5. 8. 2019)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    ---

    Německá ministryně zamířila na Stření východ

    Nová ministryně obrany Německa a předsedkyně vládní strany CDU Annegret Kramp-Karrenbauer vyrazila na Stření východ, aby se setkala s německými vojáky, kteří zde slouží. V pondělí navštívila politička, v Německu známá jako AKK, Jordánsko, kde německé jednotky pomáhají v boji proti organizaci Islámský stát. Ta zde sice již žádné území neovládá, její buňky jsou však zůstávají aktivní. AKK se v Jordánsku vyjádřila také k izraelsko-palestinskému konfliktu a za jeho řešení označila vytvoření dvou samostatných států.

    Z Jordánska pak ministryně odcestovala do Bagdádu, odkud by se měly německé jednotky stáhnout koncem října letošního roku. Kramp-Karrenbauer chce však prosadit pokračování mise. Vojáci se zde podíleli především na nebojových průzkumných operacích a na vzdušných operacích prostřednictvím doplňování paliva letu letounům Američany vedené koalice.

    Kam dál?
    Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany (26.7. 2019)

    Zdroj: Deutche Welle (Německo)

    ---

    Spojené státy rozlítily Čínu. Prodají Tchaj-wanu nejnovější stíhačky F-16

    Vláda Donalda Trumpa schválila prodej 66 stíhacích letounů F-16 nejmodernější verze Block 70 na Tchaj-wan. Tamní vláda za ně zaplatí osm miliard dolarů. Tchaj-wanský plán na modernizaci protivzdušné obrany přichází během v době, kdy narůstá počet čínských zásahů do jeho vzdušného prostoru.

    Podle Pekingu, který Tchaj-wan považuje za součást pevninské Číny, znamená prodej stíhaček „závažné porušení“ dohod mezi Washingtonem a Pekingem a „představuje značný zásah do čínských vnitřních záležitostí“. „Naše kroky jsou v souladu s minulými politickými předpisy USA. Jednoduše dodržujeme závazky, které jsme učinili vůči všem stranám,“ brání však americký postup americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

    Kam dál?
    USA rozhodly o prodeji tanků a raket Tchaj-wanu (10.7. 2019)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    luk; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media