natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Austrálie podepsala bezpečnostní dohodu s NATO

  27. září 2007  18:54

  Austrálie podepsala bezpečnostní dohodu s NATO
  Austrálie uzavřela se Severoatlantickou aliancí významnou bezpečnostní smlouvu týkající se terorismu. Australský ministr zahraničí Alexander Downer spolu s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem podepsáním tohoto dokumentu v New Yorku formálně stvrdili výměnu dopisů z roku 2005. Současná dohoda umožní oběma stranám sdílení tajných informací o širokém spektru otázek včetně mezinárodního terorismu.

  Smlouva také zlepší výměnu informací o operacích, které jsou důležité pro australské představitele sil ISAF v Afghánistánu. „Společně jsme zavázáni pomoci porazit Taliban a zabránit al-Káidě v opětovném vybudování svého útočiště v Afghánistánu,“ prohlásil Downer.

  Čtěte také:
  Austrálie žádá posily pro Afghánistán
  Austrálie je znepokojena kvůli Afghánistánu

  Zdroj: The Age (Austrálie)

  ---

  Srbští povstalci: Odtrhne-li se Kosovo, zaútočíme na vojáky NATO a OSN
  Srbská polovojenská skupina, zakázaná Organizací spojených národů, vyhrožuje, že zaútočí na vojáky mírových sil NATO a OSN v jihosrbské provincii Kosovo. Příslušníky mezinárodních jednotek ve svém dopise zaslaném agentuře AP označuje za „teroristy a okupanty“. Tato hrozba přichází pouze den před zahájením přímých rozhovorů mezi etnickými Albánci a Srby o budoucnosti Kosova, které se uskuteční v rámci zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

  Skupina Strážci Cara Lazara, pojmenovaná po středověkém srbském vůdci, který údajně bojoval s Turky v Kosovu v roce 1389, prohlásila, že OSN a NATO by čelily „sérii překvapení“, pokud by zabránily protestnímu shromáždění, které tato skupina svolala na 14. října na sever země, ve kterém převládá srbské obyvatelstvo. Bojovníci také vzkázali, že by „zakročili v případě jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova".

  Čtěte také:
  Srbsko nabízí Kosovu 95% autonomii
  Bělehrad: Kosovo nebude nikdy samostatné

  Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

  ---

  NATO určuje standardy pro bezpilotní letouny
  Severoatlantická aliance stanovila všeobecné standardy pro technickou integritu designu a konstrukce bezpilotních letounů (UAV). Na těchto standardech se dohodli představitelé NATO na Konferenci národních ředitelů pro vyzbrojování. Do současnosti neoperovaly bezpilotní letouny o vzletové hmotnosti mezi 150 – 20 000 kilogramy pod společnými leteckými standardy.

  Od nynějška by bezpilotní letouny jednoho státu mohly získat snazší přístup do vzdušného prostoru jiné země, protože nejistota ohledně letecké způsobilosti různých letounů byla přijatými standardy vyřešena.

  Během posledních osmnácti měsíců navrhla pracovní skupina NATO ve spolupráci se specialisty na bezpilotní letouny z Kanady, Francie, Německa, Itálie, Holandska, Španělska, Švédska, Velké Británie a Spojených států soubor kódů, které byly nazvány USAR (Požadavky letecké způsobilosti pro systémy UAV).

  Bezpilotní letouny jsou většinou užívány pro vojenské účely, méně i pro plnění civilních úkolů například během přírodních katastrof.

  Čtěte také:
  Evropa standardizuje pravidla pro bezpilotní letadla

  Zdroj: Shephard (Velká Británie)

  ---

  Afghánští protestující provolávali „smrt Kanadě“
  Kanadské síly oznámily, že nebyly součástí incidentu, během kterého byli zabiti dva místní duchovní, avšak v malé vesnici nedaleko města Kandahár provolávali demonstrující „smrt Kanadě".

  Jeden z demonstrantů o duchovních řekl, že to nebyli Talibanci a že neudělali nic špatného. Svědci nešťastné události udali nejasné popisy vojáků, kteří vnikli do domu duchovních uprostřed noci. Komunity v jižním Afghánistánu považují takovéto narušení soukromí za ještě větší urážku než lidé na Západě.

  „Smrt Kanadě, smrt cizincům, smrt Karzáímu,“ volal jeden z protestujících. Oba zabití duchovní byli členy kmene Alizai, ke kterému patřili i demonstranté. Většina z 500 protestujících obrátila svůj hněv také proti Spojeným státům a Severoatlantické alianci jako takové.

  Čtěte také:
  Karzáí Kanaďanům: Zůstaňte v Afghánistánu

  Zdroj: CTV (Kanada)

  ---

  Afghánistán: Útok na základnu NATO
  Dva vojáci sil Severoatlantické aliance byli zabiti a dva zraněni během útoku na jejich základnu v jižním Afghánistánu, zatímco dva zahraniční pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže byli uneseni ve středním Afghánistánu.

  Prohlášení jednotek ISAF o těchto událostech neposkytlo žádné bližší údaje o místě incidentů nebo o národnosti mrtvých vojáků. Dánská armáda však uvedla, že dva její vojáci byli zabiti a jeden zraněn v bojích s Talibanem v jihoafghánské provincii Helmand.

  K únosu pracovníků Červeného kříže došlo ve venkovské oblasti provincie Wardak, která se nachází západně od Kábulu. Podle slov provinčního policejního šéfa Muhammada Ewaze Mazlmomvara byli uneseni dvěma ozbrojenými muži, jejichž totožnost je neznámá, a již je po nich vyhlášeno pátrání.

  Čtěte také:
  NATO odrazuje od vyjednávání s únosci

  Zdroj: Earth Times (USA)

   

   


  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media