natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Austrálie dala ultimátum NATO kvůli Afghánistánu

  11. února 2008  15:21

  Austrálie dala ultimátum NATO kvůli Afghánistánu
  Australský ministr obrany Joel Fitzgibbon varoval, že vojenská přítomnost jeho země v Afghánistánu je neudržitelná, pokud australská vláda nezíská lepší přístup ke strategiím Severoatlantické aliance. „Jako vláda nemůžeme dělat informovaná rozhodnutí bez znalosti uvažování NATO. Nemohu uvěřit, že minulá vláda vysílala mladé lidi do války bez jakýchkoli podmínek, dotazů a možnosti podílet se na rozhodování,“ kritizoval své předchůdce ministr.

  Podle Fitzgibbona nelze udržet podporu veřejnosti vojenským operacím, pokud vláda neprokáže, že je pánem vlastního osudu. Jeho stížnosti přicházejí v době, kdy Aliance shání dalších 7 tisíc vojáků pro obnovení bezpečnosti Afghánistánu. Austrálie je zemí, která na boj proti Talibánu přispívá nejvíce ze všech nečlenských států NATO.

  Čtěte také:
  Australané nemohou čekat na posily NATO
  Austrálie varuje před krachem afghánské mise

  Zdroj: PerthNow (Austrálie)

  ---

  Francie chce silnější evropskou obranu
  Francouzský ministr obrany Herve Morin obvinil Spojené státy ze „schizofrenického“ postoje k evropské bezpečnosti. Spojené státy podle něj tlačí Evropu k přijetí větší odpovědnosti za její bezpečnost, zároveň však brání snahám Francie vytvořit silnější bezpečnostní roli Evropské unie. Francouzský návrh vytvořit vojenské velitelství Evropské unie chápe Washington jako zdvojení zdrojů a hrozbu pro jednotu NATO.

  Morin na mezinárodní konferenci o bezpečnosti v Mnichově kritizoval i evropské spojence za snižování rozpočtů na obranu a „infantilní“ závislost na Spojených státech: „Evropské národy musí nést břemeno vlastní bezpečnosti. Potřebujeme silnou Evropu, a také silnou Alianci.“

  Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zvažuje návrat francouzských ozbrojených sil do integrované vojenské struktury NATO. Před čtyřiceti lety je generál Charles de Gaulle stáhl právě kvůli obavám z americké dominance v Alianci. Podle Morina by návrat Francie pod vojenské velení NATO mohl být součástí rozsáhlejších reforem Aliance, které se budou diskutovat na dubnovém summitu v Bukurešti.

  Čtěte také:
  Sarkozyho návštěva USA vyvolává očekávání
  Francie chce těsnější vazby NATO a EU

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Putin v klíčovém projevu zaútočil na USA a NATO
  Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy z odstartování nového závodu ve zbrojení. Učinil tak na jednom ze svých posledních klíčových vystoupení před odchodem z funkce prezidenta. V projevu ke Státní radě kritizoval také rozšiřování NATO a plánovaný americký protiraketový štít ve východní Evropě.

  Podle Putina „je jasné, že ve světě právě začíná nový závod ve zbrojení. Nesmíme se do něčeho takového nechat zatáhnout.“ Ve svém projevu k nejvyšším představitelům federace řekl, že Rusko udělalo za osm let, které strávil ve své funkci, velký krok kupředu. Mělo by však snížit svou závislost na vývozu energií, lépe se prosadit ve světové ekonomice a postavit se Západu. Zdá se, že tak naznačil směřování Ruska pod vedením Dmitrije Medveděva, kterého podporuje jako svého nástupce.

  Čtěte také:
  NATO zve Putina na summit v Bukurešti
  Putin varuje NATO před rozšiřováním

  Zdroj: EuroNews (Francie) 

  ---

  Velká debata o Afghánistánu
  Americký ministr obrany Robert Gates vyzval Evropu k podpoře války v Afghánistánu a varoval před nebezpečím roztržky v Severoatlantické alianci. Její členové by měli bez ohledu na rozdílné názory společně bojovat. V sázce je podle něj důvěryhodnost Aliance. Gates zároveň přiznal chyby v politice Spojených států a přijal i osobní odpovědnost za jednu z nich.

  Také velvyslanec Afghánistánu v Ottawě varoval před nebezpečím předčasného stažení mezinárodních sil. V kontextu právě probíhající politické debaty o kanadské účasti v Afghánistánu zdůraznil význam bezpečnosti poskytované kanadskými i dalšími jednotkami pro rekonstrukci země a otupení hrozby terorismu.

  Kanadský velitel zámořských operací zdůraznil, že úspěch kanadských jednotek působících v Kandaháru je zřejmý. Statistiky a zprávy o rostoucím násilí a neúspěších Aliance podle něj neodpovídají výsledkům kanadského úsilí.

  Čtěte také:
  NATO kvůli Afghánistánu riskuje svoji „tvář“
  Kanada dál varuje před stažením z Afghánistánu

  Zdroj: The London Free Press (Kanada)

  ---

  Posilování afghánské armády důkazem úspěchu, tvrdí velitel
  Podle kanadského generála Michela Gauthiera jsou kanadské jednotky působící v nestabilním afghánském Kandaháru úspěšné. Prohlásil to při své dvacáté návštěvě oblasti. „Územně jsme rozšířili bezpečnostní ‘bublinu‘, kde můžeme operovat a kde mohou žít Afghánci, vážně narušujeme povstalecké akce a důsledky jsou viditelné,“ řekl.

  Gauthier v rozhovoru zdůraznil i roli místních jednotek: „V poli bojuje stále více vojáků Afghánské národní armády, Afghánská národní policie je silnější každým dnem a útoky povstalců oslabují.“ Zároveň však přiznal, že „cílová čára“ je ještě daleko.

  Podle statistik Severoatlantické aliance publikovaných minulý týden násilí v Afghánistánu v roce 2007 prudce vzrostlo a stejný vývoj se očekává i nadále. Také mnoho zpráv Spojených států i mezinárodních skupin odborníků jednoznačně konstatovalo, že povstalci mají znovu navrch a úsilí NATO vážně klopýtá.

  Gauthier však prý hodnotil pouze tu část Afghánistánu, kde operují kanadské jednotky. „V Kandaháru se musí postupovat krok po kroku, a to je přesně to, co tu děláme.“

  Čtěte také:
  NATO v Afghánistánu nevyhrává, tvrdí studie

  Zdroj: The Canadian Press (Kanada)

   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media