natoaktual.cz

Asad vítězí v boji o srdce Syřanů, tvrdí zpráva NATO

4. června 2013  13:34
 

Sýrie (ilustrační foto) | foto: Syrské ministerstvo informací

Asad vítězí v boji o srdce Syřanů, tvrdí zpráva NATO

Po dvou letech trvání syrského konfliktu s cílem svrhnout prezidenta Bašára Asada to podle statistik, jimiž se NATO nedávno zabývalo, vypadá, že jeho podpora začíná nabývat na síle. Údaje nashromážděné místními aktivisty a organizacemi indikují, že se většina Syřanů zalekla působení al Káidy v zemi a preferují nyní raději návrat Asada. Data, jež byla minulý měsíc předána Severoatlantické alianci, ukazují na 70% podporu Asadovi, přitom dalších 20 procent respondentů bylo v otázce podpory jedné ze stran neutrálních.

"Asad vyhrává válku, protože s ním lidé spolupracují v boji proti rebelům. Lidé už jsou vyčerpaní válkou a džihádisty nesnáší více než Asada," prohlásil zdroj seznámený se statistikou. Údaje nejsou výsledkem oficiálního průzkumu veřejného mínění a pochází z širokého spektra aktivistů, kteří v Sýrii působí jako humanitární pracovníci.

"Sunité nemají rádi Asada, ale většina z nich s revoltou přestala. Zůstali už jen zahraniční bojovníci podporovaní Katarem a Saudskou Arábií, a ti jsou Sunity viděni jako ještě větší zlo než Asad," stojí ve zprávě.

Kam dál?
Syrská armáda zabavila rebelům sarin (3.6. 2013)
McCain nečekaně navštívil syrské rebely (28.5. 2013)

Zdroj: World Tribune (USA)

---

NATO zváží výcvikovou misi pro Libyi

Ministři obrany členských zemí NATO budou na své schůzi probírat možnost vytvoření vojenské výcvikové mise pro libyjské ozbrojené síly, uvedl nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany. "Severoatlantická aliance a její partneři získala v posledním desetiletí v dané oblasti dosti zkušeností a schopností," ospravedlnil možné vytvoření výcvikové mise představitel Pentagonu, který se společně s americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem zúčastní schůzky v Bruselu.

Tématem se také zabýval americký prezident Barack Obama na své schůzce s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem. "Můžeme být užiteční tak, že zajistíme, že demokraticky zvolená libyjská vláda bude schopna kontrolovat vlastní hranice a země se nestane útočištěm teroristů," prohlásil po schůzce Obama.

"Není to otázka vyslání jednotek NATO do Libye," upozornil také Rasmussen poté, co se setkal s libyjským premiérem Alim Zeidanem. Podle výše zmíněného vysokého představitele Pentagonu je také nepravděpodobné, že by byli v Libyi nasazeni vojenští cvičitelé z USA, pokud by bylo vytvoření mise schváleno.

Kam dál?
Rasmussen: NATO je připraveno pomoct Libyi s rozvojem bezpečnostních sil (29.5. 2013)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Kolumbie kritizována za chystanou spolupráci s NATO

Prohlášení kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose o plánované spolupráci se Severoatlantickou aliancí vyvolala řadu negativních reakcí mezi představiteli zemí regionu. Prezident Bolívie Evo Morales dokonce svolal výjimečné zasedání Rady bezpečnosti regionální organizace Unie jihoamerických států. Morales, s nímž se údajně shodli i představitelé Ekvádoru, Nikaraguy a Venezuely, nazval Santosovo prohlášení hrozbou, provokací a konspirací.

"NATO podepíše v červnu s kolumbijskou vládou a ministerstvem obrany dohodu o sbližování a spolupráci s výhledem možného vstupu Kolumbie do této organizace," zaznělo ze Santosových úst na vojenské ceremonii. Santos také uvedl, že by se kolumbijská armáda mohla stát mezinárodním hráčem, pokud bude dosažen mír s místní povstaleckou organizací FARC.

Podle nejmenovaného zdroje z Bruselu však Kolumbie nesplňuje geografické kritérium nezbytné pro členství v NATO. Mluvčí Aliance sice přiznal, že NATO spolupracuje s Kolumbií na návrhu dohody, jež by umožňovala výměnu tajných informací, zdůraznil však, že plány na vytvoření formálního spojení neexistují.

Zdroj: MercoPress (Uruguay)

---

NATO znepokojují zábrany na hranici Jižní Osetie

Znepokojení nad situací na hranici mezi Gruzií a Jižní Osetií, na níž ruské jednotky umístily oplocení z ostnatého drátu, vyjádřil vyslanec Severoatlantické aliance pro oblast Jižního Kavkazu a Střední Asie James Appathurai, podle kterého je výstavba nezákonné dělící struktury porušením současných dohod a brání svobodnému pohybu obyvatel. Pozorovatelé Evropské unie odsoudili vybudování oplocení z ostnatého drátu za nepřijatelné a vyjádřili obavy, že by mohlo destabilizovat situaci v regionu.

Gruzie už proti výstavbě vydala oficiální protest. Ruské ministerstvo zahraničí naopak vydalo prohlášení, v němž odsoudilo snahy přilévat olej do ohně v otázce hranice mezi Jižní Osetií a Gruzií s cílem svádět před gruzínskými volbami vinu na Rusko. To je na základě dohody mezi Ruskem a Jižní Osetií z roku 2009 zodpovědné za ochranu jihoosetských hranic.

Kam dál?
Gruzínský premiér: Vstoupit do NATO i zlepšit vztahy s Ruskem jsou reálné cíle (15.5. 2013)

Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

---

Při útocích Tálibánu zabito 11 dětí

Dva američtí vojáci a 17 Afghánců bylo zabito ve dvou útocích Tálibánu na východě Afghánistánu. Při sebevražedném útoku mířeném na americké jednotky v provincii Paktíka byli zabiti dva američtí vojáci, jeden afghánský policista a minimálně 9 dětí. V druhém útoku v provincii Langhman, jenž si vyžádal život sedmičlenné rodiny, najelo civilní vozidlo na nastraženou bombu. Tálibán se k útokům zatím nijak nevyjádřil.

"Masakr civilistů, především pak našich nevinných dětí, je neomluvitelným zločinem a jeho původci za něj zaplatí," odsoudil útok prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí. Podle Mise OSN v Afghánistánu si letos násilí spojené s tamním konfliktem vyžádalo život již 125 civilistů, dalších 274 pak bylo zraněno, což značí až čtvrtinový nárůst oproti stejnému období minulého roku.

Ačkoliv za naprostou většinou zabitých civilistů stojí útoky ze strany Tálibánu, daleko více nevole vyvolává smrt civilistů zaviněna západními jednotkami. "Lidé věří, že nebýt zahraničních jednotek v zemi, Tálibán by žádné civilisty nezabíjel," vysvětlil příčinu smířlivého postoje Afghánců vůči Tálibánu afghánský analytik Wahid Mujdah.

Kam dál?
OSN: Počet civilních obětí v Afghánistánu vzrostl o 30 procent (25.4. 2013)
Afghánci jsou proti přítomnosti jednotek na východě země (18.4. 2013)

Zdroj: The New York Times (USA)

dun; natoaktual.cz
zpět na článek