Armáda USA zrušila cvičení u Džibutska kvůli leteckým nehodám
Americká armáda pozastavila vzdušné operace a zrušila cvičení u břehů Džibutska poté, co došlo ke dvěma leteckým nehodám v jednom týdnu. Nejprve havarovalo letadlo námořní pěchoty a dále byl při přistání poškozen vrtulník CH-35. Tyto incidenty jsou jen další z řady havárií, které vzbuzují pochyby o stavu amerického letectva.
„Podíváme se na každý z případů… Určitě ale nejsem připraven říci, zda se jedná o vlnu nehod nebo o nějaký typ krize,“ uvedl k incidentům generál Kenneth McKenzie.
Nehody přicházejí ve chvíli, kdy má být armáda USA z rozhodnutí prezidenta nasazena na mexické hranici. Představitelé Pentagonu však ujišťují, že pro letectvo bude stále vyhrazen dostatek zdrojů.
Kam dál?
V USA došlo k několika leteckým haváriím, zemřel pilot Thunderbirds (5.4. 2018)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Putin v Turecku jednal o energetice i vojenské spolupráci
Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina spolu s jeho ministry v Turecku se týkala především témat energetické a vojenské spolupráce. Se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem diskutovali o bilaterálních projektech plynového potrubí a výstavby jaderné elektrárny Akkuyu. Došlo také k posunu v jednání o tureckém nákupu ruských protiletadlových střel S-400, který Putin označil jako „čistě komerční otázku“. Výsledkem návštěvy jsou desítky podepsaných smluv mezi oběma zeměmi.
Jedná se o první zahraniční cestu Vladimira Putina po jeho znovuzvolení, což si mnozí vykládají jako projev úcty Ankaře.
„Momentálně jsou mezi Tureckem a Ruskem pozitivní a dobré vztahy. V tomto smyslu Turecko neplánuje žádné kroky proti Rusku,“ oznámil k případným sankcím za otrávení agenta ve Velké Británii turecký vicepremiér Bekir Bozdag.
Kam dál?
Rusko-turecký obchod s raketami vyvolává v NATO napětí (15.2. 2018)
Zdroj: Al Monitor (USA)
---
Francouzská ministryně obrany: Nebudeme tolerovat sexismus v armádě
Francouzská ministryně obrany Florence Parly slíbila „nulovou toleranci“ diskriminace v ozbrojených silách. Její prohlášení reaguje na obvinění o rozsáhlém obtěžování žen na prestižní vojenské akademii poblíž Paříže.
Skupina mužských studentů se měla snažit odradit ženy připravující se na službu v armádě. „V našich ozbrojených silách není místo pro sexismus,“ prohlásila ministryně.
Obvinění jsou založena na dopise mladé ženy, podle které byli mužští studenti „schopní udělat cokoliv“, aby ženy ze školy odešly. Zpráva uvádí, že se jim to v mnoha případech podařilo. Podle ministryně budou viníci vyloučeni z akademie a čelit sankcím by také mohla správa školy.
Kam dál?
Bundeswehr vyšetřuje instruktory výcviku kvůli přetěžování rekrutů (22.3. 2018)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Bundestag možná brzy schválí první ozbrojené drony pro bundeswehr
Němečtí zákonodárci budou brzy jednat o nasazení ozbrojených dronů bundeswehrem. Ministerstvo obrany chce v následujících dnech předložit návrh na pronájem izraelských dronů Heron-TP. Jejich posláním by bylo chránit německou armádu na jejích misích, nejdříve jen průzkumem a později i pomocí přesných úderů.
Debata o dronech byla již jednou v Německu zablokována tehdy opoziční stranou SPD, která je však nyní ve vládě. Schválení návrhu se proto zdá reálnější. SPD považuje za důležité, aby byly drony nasazeny pouze k obraně německých sil, a to v rámci obranného rozpočtu.
Kam dál?
Německá SPD chce zablokovat nákup raket Jedi k vyzbrojení dronů (26.6. 2017)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Afghánistán obviňuje Pákistán z přeshraničních náletů
Afghánistán obvinil sousední Pákistán z leteckých útoků, které způsobily „obrovské finanční škody“. Podle afghánského ministerstva zahraničí shodila pákistánská letadla čtyři bomby v provincii Kúnar. „Afghánistán varuje, že pokračující porušování mezinárodních norem ze strany Pákistánu bude mít důsledky na vztahy mezi zeměmi,“ oznámilo ministerstvo. Pákistán nařčení odmítl jako „neopodstatněné“.
Obvinění padlo před návštěvou pákistánského premiéra Šahída Chakana Abbásího v zemi. Abbásí přijel do Afghánistánu, aby jednal o mírovém procesu a společném postupu proti povstalcům. Před příjezdem uvedl, že „nikdo nechce mír v Afghánistánu více než Pákistán, protože my jsme nejvíce postiženi“ terorismem.
Kam dál?
Sousední státy se zavázaly ke spolupráci na bezpečnosti Afghánistánu (15.2. 2018)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)