natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany

  26. července 2019  17:20

  Zvířecí pomocníky si Bundeswehr už dlouhá léta zvlášť pečlivě vybírá v jihošpanělském regionu Murcia | foto: Bundeswehr

  Armáda je součástí naší společnosti, říká nová německá ministryně obrany

  Bundeswehr by měl být více vidět, prohlásila německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer. Chce toho dosáhnout například pomocí popularizace veřejných vojenských přísah, které probíhají 12. listopadu napříč celou zemí. Vyzvala proto představitele spolkových zemí, aby jí její představu pomohli uskutečnit. Nebrání se ani změně již tradičního data a ráda by obnovila pořádání veřejných přísah i přímo před historickou budovou Reichstagu.

  Většině představitelů spolkových zemí se její návrh zamlouvá, jsou ovšem i politici, kterým se vůbec nelíbí. Již dříve byly podobné veřejné přísahy vnímány jako kontroverzní, a to především ve spojení s německou nacistickou minulostí. Nyní vyzývá Bernd Riexinger, předseda strany Levice, k hromadným demonstracím proti podobným akcím.

  Dalším návrhem ministryně přezdívané pro složitost jejího jména AKK je jízdné zdarma ve vlacích pro ty vojáky, kteří budou jezdit v uniformě.

  Kam dál?
  Bundeswehr propustil více pravicových extrémistů, než dříve uvedl (11.3. 2019)

  Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung (Německo)

  ---

  Němci se vracejí k plánu dosáhnout dvouprocentních výdajů na obranu

  Německo díky nové ministryni obrany Annegret Kramp-Karrenbauer opět zažívá vzrušenou debatu nad výší armádního rozpočtu. Kramp-Karrenbauer svými prohlášeními přinesla naději, že se Německo vydá vstříc cíli dosáhnout ve výdajích na obranu výše 2 % HDP. „Pokud chceme, aby byl bundeswehr schopen plnit svou roli, musí se rozpočet na obranu zvýšit,“ řekla při svém uvedení do úřadu a zopakovala, že se k 2% výdajům zavázaly všechny země NATO.

  Ursula von der Leyen, předchůdkyně Kramp-Karrenbauer a nově zvolená předsedkyně Evropské komise, měla při svém nástupu do úřadu podobné plány. V druhé polovině jejího funkčního období se však důraz na tento problém vytratil a dle posledního návrhu rozpočtu by měly výdaje na obranu klesnout na úroveň 1,3 % HDP.

  Kam dál?
  Nová německá ministryně obrany chce získat důvěru armády. Jednoduché to ale nebude (25.7. 2019) 

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Francie chce vypustit malé „hlídací satelity“. Budou střežit ostatní francouzské družice

  Do roku 2023 chce Francie vypustit minisatelity pro dohled nad orbitou. Jejich cílem bude dle francouzské ministryně obrany Florence Parly zvýšení ochrany francouzských družic. Zdůraznila přitom, že účel nových minisatelitů je obranný, nikoliv útočný.

  Francouzský prezident Emanuel Macron plánuje, podobně jako jeho americký protějšek, zřízení nového velitelství kosmických sil. „Pokud chceme být opravdu schopni provádět vojenské operace ve vesmíru, musíme být schopni zde působit bez cizí pomoci,“ okomentovala tento plán Parly.

  Jedním z důvodů, proč se Francie do rozvíjení svých vesmírných schopností pustila, je i loňský pokus Ruska zachytit pomocí svého satelitu zabezpečenou komunikaci přenášenou francouzsko-italskou družicí.

  Kam dál?
  NATO vstupuje do vesmíru. Chce chránit satelity svých členů a spojenců (28.6. 2019)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Trump slibuje, že obrana dostane přidáno

  Americký prezident Donald Trump oznámil již očekávané navýšení obranného rozpočtu ve fiskálním roce 2020. Uvedl také, že navyšování vojenského rozpočtu je pevnou součástí jeho dlouhodobé politiky, ale že i přesto bylo, k jeho překvapení, nutno tyto výdaje navýšit ještě výrazněji.

  Podle nové rozpočtové dohody by měl vojenský rozpočet USA vrůst ze 716 miliard dolarů na 738 miliard, což představuje zvýšení asi o 3 %. Prezident již vyzval republikány, aby ve sněmovně dohodu o rozpočtu podpořili, a označil ji za vítězství pro armádu a veterány. Původní návrh prezidenta a republikánské strany byl přitom 750 miliard.

  Kam dál?
  Na obranu 2 procenta HDP, chce uzákonit opoziční ODS (7.3. 2019)

  Zdroj: Fox Business (USA)

  ---

  Severní Korea má novou řízenou střelu, tvrdí severokorejská média

  Severokorejský vůdce Kim Čong-un osobně přihlížel startu nového druhu taktické řízené střely, oznámila státní severokorejská média. Zpráva byla vyslána jakožto varování Jižní Koreji, kvůli nákupům nových zbraní a plánovaným vojenským cvičením. Spojené Státy i Jižní Korea obratem vyzvaly Pchjongjang, aby se podobných provokací zdržel.

  Start nové rakety je prvním incidentem od setkání vůdce Severní Koreje a amerického prezidenta Donalda Trumpa v demilitarizované zóně, která proběhla minulý měsíc jakožto pokus o obnovu rozhovorů o denuklearizaci země.

  Kam dál?
  Jižní Korea vypálila varovné výstřely na ruský vojenský letoun (23.7. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media