natoaktual.cz

Arabská liga volá po zásahu proti syrskému režimu

2. září 2013  16:28
 

Zasedání Ligy arabských států | foto: Ministerstvo zahraničí Bahrajnu

Arabská liga volá po zásahu proti syrskému režimu

Ministři zahraničí členských států Ligy arabských států vydali rezoluci, ve které vyzývají OSN a mezinárodní společenství, aby podnikly nezbytné kroky proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada. Reagovali tak na údajné použití chemických zbraní, které v Sýrii usmrtily stovky civilistů. V prohlášení zároveň uvedli, že ti, kdo jsou za útok odpovědní, by měli být souzeni jako váleční zločinci před mezinárodním soudem. Prohlášení nepodpořili pouze zástupci Iráku, Libanonu a Alžírska.

Zástupce syrské opozice Ahmed al-Jarba na jednání v Káhiře apeloval na Ligu, aby „podpořila vojenský zásah proti strojovému zabíjení a terorismu, kterého se dopouští syrský režim na vlastních lidech“. Arabská liga se nicméně explicitně pro vojenský zásah zvnějšku nevyslovila.

V USA mezitím prezident Barack Obama uvedl, že s útokem proti Sýrii počká až na schválení kongresem. Americký ministr zahraničních věcí John Kerry zároveň pro televizní stanice CNN a NBC uvedl, že testy vzorků krve a vlasů odebraných v oblasti chemického útoku byly pozitivní na výskyt sarinu, což je látka schopná paralyzovat nervovou soustavu člověka.

Kam dál?
Arabské státy nepodpoří útok na Sýrii (28.8. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Obama se s rozhodnutím o intervenci v Sýrii obrací na zákonodárce

Americký prezident Barack Obama se s autorizací vojenského zásahu v Sýrii obrátí na kongres, po kterém bude chtít posvěcení svého rozhodnutí potrestat režim prezidenta Bašára Asada za údajné použití chemických zbraní. Obama přitom riskuje, že se bude opakovat scénář z Velké Británie, kde premiér David Cameron prohrál v úsilí o autorizaci útoku, když byl přehlasován v parlamentu. Obamu tak čeká nesnadný úkol, protože demokraté na rozdíl od senátu nemají ve sněmovně reprezentantů většinu.

„Podle ústavy náleží rozhodnutí o vyhlášení války kongresu. Jsme proto rádi, že prezident hledá podporu pro jakýkoli krok vůči Sýrii... Očekáváme, že sněmovna rozhodne v týdnu od 9. září. Prezident má zatím čas, aby zdůvodnil svůj postoj kongresu stejně jako americkým občanům,“ ocenil Obamův krok republikánský předseda sněmovny John Boehner.

Kam dál?
Pokud Američané napadnou Sýrii, čeká je porážka, varuje Asad (26.8. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO zákrok v Sýrii neplánuje, uznal Rasmussen

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Aliance neplánuje vojenskou akci v Sýrii kvůli údajnému použití chemických zbraní vůči civilistům.

Na otázku o údajném útoku na předměstí Damašku Rasmussen pak ukázal prstem na syrské bezpečnostní složky. „Je potřeba pořádné dávky cynismu, aby někdo mohl věřit, že za chemickým útokem stojí opozice, která tuto oblast z velké části kontroluje.“

Rasmussen minulý týden označil „použití [chemických] zbraní za neakceptovatelné“. O dva dny později však oznámil, že NATO intervenci v Sýrii neplánuje, protože takový krok by muselo schválit všech 28 členských států.

Kam dál?
Útok chemickými zbraněmi v Sýrii nesmí zůstat nepotrestán, vyzývá Rasmussen (29.8. 2013)

Zdroj: Las Vegas Sun (USA)

---

Albánie by zásah USA a NATO v Sýrii podpořila

Albánské ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že „Albánie jakožto člen NATO je připravena politicky podpořit jakýkoli zákrok USA a Severoatlantické aliance, který povede k ukončení masakrů v Sýrii a podpoře syrské opozice při vytváření svobodné a demokratické Sýrie“.

Oznámení přišlo v době, kdy se na albánském území koná cvičení "Albánský lev 2013". Cvičení se účastní i tři tisíce britských vojáků - především námořníků a členů komanda - a více než tři desítky nizozemských vojáků.

Kam dál?
Německo nepodporuje invazi do Sýrie (28.8. 2013)
Státy na Balkáně implementují standardy NATO (28.8. 2013)

Zdroj: Global Times (Čína)

---

Síly NATO a Afghánistánu odrazily útok Tálibánu na hranicích s Pákistánem

Afghánské a alianční síly odrazily útok ozbrojenců Tálibánu na americké základně nedaleko hranic s Pákistánem. Ozbrojenci odpálili několik náloží a následovala přestřelka. Při ní nakonec zemřeli všichni útočníci. Ačkoli mluvčí Tálibánu řekl, že po útoku zůstalo na základně několik mrtvých vojáků, podle Severoatlantické aliance při útoku nezemřel žádný civilista ani příslušník armády. Útok odneslo jen několik kamionů, které začaly hořet.

Kvůli útoku byl hraniční přechod v Torkhamu uzavřen a doprava byla odkloněna na dálnici mezi Torkhamem a Džalálábádem.

Kam dál?
Násilí v Afghánistánu roste, při bombových útocích přes čtyřicet mrtvých (29.8. 2013)

Zdroj: CNN (USA)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek