natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Útok chemickými zbraněmi v Sýrii nesmí zůstat nepotrestán, vyzývá Rasmussen

    29. srpna 2013  13:24

    Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO

    Útok chemickými zbraněmi v Sýrii nesmí zůstat nepotrestán, vyzývá Rasmussen

    Severoatlantická aliance označila údajný útok chemickými zbraněmi v Sýrii za „jasné porušení mezinárodního práva“, které „nesmí zůstat bez odezvy“. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že informace z různých zdrojů ukazují na prezidenta Bašára Asada jako hlavního viníka.

    Na schůze velvyslanců zemí NATO v Bruselu prohlásil, že použití chemických zbraní je „naprosto nepřijatelné a nezůstane bez odpovědi“. Už však neuvedl, jakou odpověď by si představoval.

    Zmocněnec Organizace spojených národů a Ligy arabských států pro Sýrii Lakhdar Brahimi se nechal slyšet, že mezinárodní vojenská akce by byla možná pouze v případě, že by ji schválila Rada bezpečnosti OSN. Ta však britský návrh rezoluce ve středu smetla ze stolu.

    Kam dál?
    Za chemické zbraně je odpovědný syrský režim, zní z NATO (28.8. 2013)

    Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

    ---

    USA: Členy NATO nebude ohledně invaze do Sýrie zajímat názor OSN

    Spojené státy oznámily, že v Sýrii vojensky zasáhnou společně s Francií a Velkou Británií i bez souhlasu Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, protože „zde se kvůli Rusku očividně souhlasu nedočkají“.

    Pět stálých členů Rady bezpečnosti včera svolalo mimořádnou schůzi, aby projednali britský návrh rezoluce, která odsuzuje „útok spáchaný režimem Bašára Asada a opravňuje přijetí všech možných prostředků uvedených v článku sedm Charty OSN pro ochranu civilistů před chemickými zbraněmi“. Návrh se u ruské delegace nesetkal s pochopením.

    „Rusové dávají jasně najevo, že nechtějí syrský režim dohnat k odpovědnosti,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harf. „Budeme se tedy řídit vlastními rozhodnutími,“ dodala mluvčí.

    Kam dál?
    NATO by mohlo v Sýrii zasáhnout i bez mandátu OSN (26.8. 2013)

    Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

    ---

    Násilí v Afghánistánu roste, při bombových útocích přes čtyřicet mrtvých

    Šest lidí bylo zabito při bombovém útoku na vojenské základně ve východním Afghánistánu v provincii Ghazní, kde působí polské a místní jednotky. Dalších nejméně dvacet lidí, včetně devíti vojáků, zemřelo během včerejšího dne při útocích na různých místech v zemi. Afghánistán se v posledním týdnu potýká s masivním nárůstem násilí. Tálibán, který se k útoku na základně přihlásil, chce vyvinout nátlak na mezinárodní jednotky, jež se ze země budou brzy stahovat.

    Kromě bombového incidentu v Ghazní byl Tálibán aktivní i v západní provincii Faráh, kde jeho členové podpálili čtyřicet cisteren plných paliva pro jednotky Severoatlantické aliance. Podle mluvčího místního guvernéra Abdula Rahmana Zhwandaiho měl útok na svědomí šest životů a deset dalších lidí bylo zraněno.

    Kam dál?
    Výbuch usmrtil v Afghánistánu tři vojáky NATO (27.8. 2013)

    Zdroj: Khaama (Afghánistán), Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

    ---

    Hamíd Karzáí odsoudil útoky Tálibánu

    Během víkendu ve dvou oddělených útocích povstalci Tálibánu zabili dvanáct civilistů, šest z nich pracovalo na vládních projektech jako humanitární pracovníci v provincii Herát. Členové Mezinárodního záchranného výboru byli nejprve uneseni a poté, co vyjednávání selhala, je povstalci zastřelili. „Mezinárodní záchranný výbor je zdrcen smrtí našich kolegů, kteří usilovali o lepší Afghánistán,“ uvedl prezident výboru George Rupp.

    Mezinárodní záchranný výbor po incidentu přerušil v Afghánistánu své aktivity. V zemi působil od roku 1988. Prezident Haníd Karzáí a zástupci kábulské kanceláře Organizace spojených národů útoky odsoudili s tím, že by se mohlo jednat o válečné zločiny.

    Kam dál?
    Karzáí požádal Pákistán o přípravu mírových rozhovorů s Tálibánem (27.8. 2013)

    Zdroj: The Independent (Velká Británie)

    ---

    Indie se může stát členem SCO

    Díky stažení mezinárodních jednotek z Afghánistánu v roce 2014 může vývoj Šanghajské organizaci pro spolupráci (Shanghai Cooperation Organization - SCO) dostat nový spád, uvádí analytici. Země, které dnes mají status pozorovatele, by se totiž mohly stát plnými členy. Jedná se o Indii, Pákistán a Írán. Po roce 2014 se právě Šanghajská organizace pro spolupráci, jež je považována za protiváhu Severoatlantické aliance, stane klíčovým bezpečnostním architektem v regionu.

    „Indie a Čína mají naprosto shodný zájem na stabilitě Afghánistánu, který příští rok vstoupí do nového období své existence,“ ozývá se z Indie. O jejím členství se bude jednat v září na summitu Šanghajské organizace v kyrgyzském Biškeku.

    Kam dál?
    Turecko jako první stát NATO navázalo dialog s SCO (29.4. 2013)

    Zdroj: Hindustan Times (Indie)

    zuk; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media