natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americký generál Allen povede koalici proti Islámskému státu

  15. září 2014  23:31

  Generál John Allen v aktivní službě. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo obrany USA

  Americký generál Allen povede koalici proti Islámskému státu

  Bývalý velitel spojeneckých sil NATO v Afghánistánu a předtím v Iráku generál John Allen byl jmenován do čela mezinárodní koalice, která bude čelit ozbrojencům z Islámského státu (IS). Allen byl vybrán právě díky svým předchozím zkušenostem z Afghánistánu a Iráku. „Islámský stát je entita za hranicí lidství a musí být vyhlazena. Pokud se nyní zpozdíme, zaplatíme za to později,“ uvedl před měsícem na adresu Islámského státu Allen.

  Čtyřhvězdičkový generál Allen nebude dohlížet na vojenské operace. Jeho úlohou bude žádat členy mezinárodní koalice o příspěvky ve formě letadel, munice, přístupu na základny nebo pomoci při boji.

  Kam dál?
  Obama zveřejnil strategii proti IS, zahrnuje nálety na území Sýrie (11.9. 2014)

  Zdroj: Middle East Eye (Velká Británie)

  ---

  NATO začalo zásobovat Ukrajinu zbraněmi, tvrdí Kyjev

  Speciál

  Členské země Severoatlantické aliance začaly na Ukrajinu dodávat zbraně. Uvedl to ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej. „Na summitu ve Walesu jsem se setkal s představiteli zemí, které by nám mohly pomoci. Vyslyšely nás a nyní nám začaly posílat zbraně,“ oznámil Heletej. Na dodávkách moderních zbraní se podle ukrajinského prezidenta Petro Porošenka Kyjev dohodl s některými státy Aliance na Velšském summitu.

  Poradce ukrajinského prezidenta Jurij Lucenko dříve na svém facebookovém profilu uvedl, že několik západních zemí (jako USA, Francie, Itálie, Polsko a Norsko) souhlasilo s vysláním vojenských poradců na Ukrajinu stejně jako s dodávkami moderních zbraní. Spojené státy, Polsko a Norsko posléze tuto informaci popřely.

  Kam dál?
  Cameron: NATO „pevně stojí za Ukrajinou (10.9. 2014)

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

  ---

  Lavrov: Expanze NATO k hranicím Ruska je nepřijatelná

  Rozšiřování Severoatlantické aliance přijímáním nových členských států z ruského sousedství je nepřijatelné. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Očekáváme, že každá země bude následovat dohody, které zaručují nedělitelnost a celkovou bezpečnost euroatlantického prostoru. Tou rozhodující mezi nimi je zajištění, aby se NATO nerozšiřovalo směrem na východ.“

  Podle Lavrova je důležité neutrální postavení Ukrajiny zakomponované do ukrajinské ústavy. „Jsme přesvědčeni o tom, že neutralita Kyjeva je v zájmu ukrajinského lidu a také v zájmu všech jeho sousedů a partnerů,“ dodal Lavrov.

  Kam dál?
  V Rumunsku budou letouny NATO (10.9. 2014)

  Zdroj: CCTV (Čína)

  ---

  Fico by chtěl, aby o případné základně NATO na Slovensku rozhodlo referendum

  Slovenský premiér Robert Fico by v případě, že by na Slovensku měla vzniknout základna Severoatlantické aliance, inicioval uspořádání referenda. Podle Fica neznamená, že když je Slovensko členem NATO, tak by muselo mít na svém území alianční základnu s vojáky z členských zemí Aliance. Slovenský premiér navíc dodal, že by nikdy nesouhlasil s tím, aby na slovenském území byla základna NATO. I kdyby kvůli tomu musel odejít z politiky.

  Slovenský prezident Andrej Kiska dříve potvrdil, že Slovensko plánuje postavit logistickou základnu v Popradu, která by měla sloužit Alianci. Podle Kisky by logistické centrum bylo využito k uskladnění munice, pokud by to nějaká z operací NATO vyžadovala.

  Kam dál?
  Visegrádská čtyřka je nejednotná v postoji k Moskvě (9.9. 2014)

  Zdroj: ZeeNews (Indie)

  ---

  Státy Zálivu pomohou USA při boji proti Islámskému státu

  Představitelé Rady pro spolupráci v Perském zálivu (Gulf Cooperation Council) se dohodli s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym na zapojení členských zemí Rady do boje proti teroristům z Islámského státu. „Všichni jsme se rozhodli, že budeme bojovat proti IS a porazíme je pomocí koordinované vojenské kampaně,“ uvedl po jednání Kerry. „Jsou zlo, které pošpinilo obraz významného náboženství, kterým islám je.“

  Arabské státy by měly v koalici proti IS hrát klíčovou roli. Do boje proti IS však nebudou vysláni zahraniční vojáci. „Irák disponuje velkou armádou a my ji vycvičíme a přetvoříme, aby mohli bojovat proti nepříteli,“ upozornil Kerry. „Žádná země v koalici nemá v úmyslu posílat do boje své vojáky.“

  Kam dál?
  Irák vítá větší angažovanost USA v boji proti islámskému státu (12.9. 2014)

  Zdroj: Al Bawaba البوابة (Jordánsko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media