natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americké letectvo zrušilo svou účast na všech veřejných přehlídkách

  4. března 2013  16:22

  Dvojice amerických bombardéru B-52 na Dnech NATO v Ostravě v roce 2012. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Americké letectvo zrušilo svou účast na všech veřejných přehlídkách

  Letectvo Spojených států amerických zrušilo účast svých letadel na všech veřejných vystoupeních plánovaných na rok 2013. Rozhodnutí se dotklo také předváděcí skupiny Thunderbird, která pro rok 2013 ruší 28 akcí, jichž se její letouny F-16 měly účastnit.

  Tímto krokem dojde k redukci celkového  počtu letových hodin o 18 %, tedy přibližně o 203 tisíc hodin. Ušetřené hodiny bude možné využít k pokrytí operačních potřeb.

  „Spolupráce s veřejností je jednou z klíčových činností, jimž se letectvo věnuje, a nyní je důležitější než kdy předtím,“ řekl k rušení vystoupení generál Les Kodlick, podle něhož je však tento krok „v době rozpočtových škrtů nevyhnutelný“.

  Kam dál?
  Kerry: Škrty v rozpočtu ohrožují americkou zahraniční politiku (21.2. 2013)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA) 

  ---

  Vojáci Bundeswehru jsou "šikanováni" tureckými jednotkami

  Turečtí vojáci se podle zprávy německé vlády ke svým německým partnerům z NATO nasazeným na turecko-syrské hranici nechovají zrovna nejlépe. Na čtyři stovky německých vojáků jsou zde od prosince nasazeny v rámci mise NATO, která má za úkol bránit hranici před syrskými útoky a k dispozici má protiletadlové střely Patriot.

  Komisař pro ozbrojené síly Hellmut Königshaus, který se vrátil z inspekce na turecko-syrské hranici, napsal, že spolupráce mezi vojáky Bundeswehru a místními vojáky je z velké většiny vnímána jako problematická. Turečtí partneři mimo jiné poskytují německým jednotkám nedostatečné zázemí, zbytečně zadržují poštovní zásilky směřující do tábora a ke svým spojencům se chovají při nejmenším povýšeně.

  Bez incidentu se neobešla ani návštěva německého ministra obrany Thomase de Maizièra na konci února, před níž turecký velitel základny nařídil německým vojákům svěsit všechny německé vlajky, protože to „stále byla turecká kasárna“. V současné době jsou proto zavedena opatření, která mají zabránit styku německých a tureckých vojáků.

  Mluvčí ministerstva obrany k celé záležitosti řekla, že ministerstvo nebere Königshausovu zprávu na lehkou váhu a obvinění zkoumají.

  Kam dál?
  Německé vojáky v Turecku napadli odpůrci mise NATO (23.1. 2013)
   
  Zdroj: The Local (Německo)

  ---

  NATO se omluvilo za smrt dvou afghánských chlapců

  Velení alianční sil NATO v Afghánistánu přiznalo, že smrt dvou chlapců v jihoafghánské provincii Uruzgan mají na svědomí jejich vojáci. K incidentu došlo poté, co na helikoptéru s aliančními vojáky zaútočili povstalci. Australští příslušníci mezinárodních sil ISAF na střelbu odpověděli stejnou mincí, když se do těchto míst připletli chlapci, kteří zde pásli dobytek.

  Vrchní velitel ISAF Joseph Dunford nad incidentem vyjádřil osobní lítost. „Chlapci byli zabiti při střelbě aliančních sil na domnělé povstalecké jednotky. Nyní musíme zajistit vše potřebné pro jejich rodiny a ostatní příslušníky komunity, ve které žili. Za tuto tragickou událost neseme plnou zodpovědnost.“ Do oblasti byl zároveň vyslán tým, který má celou událost prošetřit.

  Incident by mohl dále poškodit vztahy aliančních sil s prezidentem Hamídem Karzáím, který po jiném incidentu, při němž bylo v polovině února zabito deset civilistů včetně pěti dětí, zakázal svým vojákům využívat cizí letecké podpory.

  Kam dál?
  Karzáí chce svým vojákům zakázat leteckou podporu od NATO (18.2. 2013)
   
  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Šéf NATO dorazil do Afghánistánu na neohlášená jednání

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v pondělí přiletěl na neočekávanou návštěvu Afghánistánu, kde se setal s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím, dalšími afghánskými čelními představiteli a také s velením mezinárodních jednotek ISAF.

  Karzáí požaduje, aby Kábul převzal kontrolu nad jednotkami, které NATO v Afghánistánu vytvořilo. Minulý týden proto ustanovil speciální komisi, která má toto převzetí zprostředkovat již za tři měsíce. Minulý týden prezident navíc vyzval americké jednotky k odchodu z provincie Vardak poté, co objevily zprávy, podle kterých afghánští příslušníci speciálních jednotek unesli a umučili afghánské civilisty.

  Podle bývalého náměstka afghánského ministra vnitra Abdula Hadiho Khalida je však třeba prezidentův příkaz k okamžitému odchodu jednotek z Vardaku přehodnotit. „Vardak je jedna z méně stabilních afghánských provincií. Taliban a další islamisté jsou zde aktivní a jedinou silou, která jim dokáže odporovat, jsou tyto speciální jednotky. Právě díky nim je současná situace ve Vardaku, Lógaru a Ghazni více méně stabilní,“ řekl a současně dodal, že „i když je názor obyvatel na tyto speciální jednotky negativní, jejich odchod z Vardaku by pro provincii znamenal převzetí moci islamisty“.

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Američané mají poslední měsíc na odvrácení hrozby rozsáhlých škrtů

  Američtí zákonodárci minulý týden nedokázali odvrátit prezidentovo nařízení rozsáhlých vládních škrtů, které však musel podle platné legislativy vydat. Nicméně i přesto zbývá ještě 26 dní do doby, kdy se budou muset začít jeho nařízení nejpozději implementovat. Tato lhůta je poslední příležitostí, kdy může dojít ke změně kurzu, který tak, jak je v této chvíli nastavený, bude pro rozpočet Pentagonu na příštích deset let znamenat o 500 miliard dolarů méně.

  Předseda senátního výboru pro ozbrojené síly Carl Levin minulý týden uvedl, že demokraté a republikáni spolu vedou zákulisní rozhovory o tom, jak zamezit škrtům nejen pro obranu ale i další složky amerického rozpočtu.

  Pentagon již tak jako tak pro letošní rok musí počítat s o 11 miliard nižším rozpočtem, než který požadoval. Ve spojení s dalšími úsporami, které pro období od března do listopadu letošního roku budou v případě neúspěchu činit 46 miliard dolarů, budou dle nového ministra obrany Chucka Hagela pro jeho rezort následky velmi citelné.

  „Je zřejmé, že tato nejistota dává všanc naši schopnost efektivně plnit všechny naše závazky a mise,“ řekl ministr při svém prvním proslovu po slavnostním složení slibu. Zdůraznil také, že škrty ovlivní snížení počtu letových hodin plánovaných pro americké letectvo a zároveň pozemní síly budou muset ukončit výcvik všech jednotek s výjimkou těch, které se připravují na misi v Afghánistánu. To znamená, že opatření zasáhne více než 80 % jednotek celé americké armády.

  Kam dál?
  Obama: Škrty v obraně oslabí naši akceschopnost (27.2. 2013)
   
  Zdroj: Defense News (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media