natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Američané se poprvé zapojí do Sil rychlé reakce NATO

  23. července 2013  15:50

  Příslušníci americké armády na cvičení v Evropě (ilustrační foto) | foto: US Army

  Američané se poprvé zapojí do Sil rychlé reakce NATO

  Američtí vojáci z prvního bojového brigádního týmu se právě připravují na zapojení do Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force – NRF). Vůbec poprvé tak Spojené státy poskytují svou elitní bojovou jednotu společnému mezinárodnímu úsilí.

  Síly rychlé reakce NATO jsou speciální mnohonárodní jednotky, které mohou okamžitě zasáhnout kdekoli na světě. Jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, od humanitárních a stabilizačních, až po bojové operace.

  „Je to jasný signál, kdy Spojené státy vůbec poprvé říkají, ‚Budeme součástí Sil rychlé reakce NATO,‘“ prohlásil generál Frederick “Ben” Hodges. „Když začala válka, všichni se soustředili na Afghánistán a samozřejmě Irák. Teď přemýšlíme, jak si zachovat interoperabilitu, kterou jsme tam získali. Doufáme, že revitalizované Síly rychlé reakce NATO nám pomohou si ji udržet,“ dodal generál Hodges.

  Kam dál?
  Analýza: Síly rychlé reakce NATO se dožily deseti let. Máme co slavit? (6.11. 2012)

  Zdroj: Army Times (USA)

  ---

  Vysocí američtí důstojníci si užívají příliš luxusní bydlení, odhalil Pentagon

  Luxusní vily a přepychová sídla amerických generálů stojí daňové poplatníky příliš mnoho peněz, stojí ve zprávě Pentagonu. Pěkné bydlení pro nejvyšší důstojníky americké armády se před nedávnem ocitlo pod drobnohledem kongresu, když automatické rozpočtové škrty donutily Pentagon zavřít některé základny, zrušit různá cvičení a poslat téměř sedm set tisíc civilních zaměstnanců na nucenou neplacenou dovolenou.

  Američtí zákonodárci dříve zkritizovali Pentagon za „přemrštěné náklady“ na „rozlehlé a stárnoucí domy“ a zcela zjevnou „neochotu hledat méně nákladná řešení“. Všichni aktivní vojáci mají nárok na bezplatné bydlení. Nicméně někteří vysocí důstojníci bydlí v tak drahých sídlech se služebnictvem, že porušují interní pravidla, odhalila zpráva.

  Vysocí důstojníci oponují tím, že často hostí oficiální návštěvy a mají reprezentativní úkoly, a Pentagon často jejich domy už vlastní, což přijde levněji než domy pronajímat.

  Kam dál?
  Hagel se rozhodl škrtat na nejvyšších místech Pentagonu (18.7. 2013)

  Zdroj: Los Angeles Times (USA)

  ---

  Evropská unie přidala vojenské křídlo Hizballáhu na seznam teroristických organizací

  Ministři evropské osmadvacítky se jednomyslně shodli na zařazení ozbrojeného křídla libanonského Hizballáhu na seznam teroristických organizací. Zároveň však upozornili, že si chtějí zachovat kontakt se všemi politickými stranami v Libanonu, včetně Hizballáhu, který se podílí na současné vládě v zemi.

  Mnoho zemí Unie dlouhodobě odolávalo tlaku Spojených států a Izraele, jež trvaly na tom, aby se Hizballáh na seznamu teroristických organizací objevil, kvůli možné destabilizaci Libanonu. Nicméně účast této šíitské organizace v syrském konfliktu na straně prezidenta Bašára Asada vedla ke změně jejich názoru. „Je správné, že se Evropská unie rozhodla nazývat Hizballáh tím, čím skutečně je – teroristickou organizací,“ tvrdí nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans.

  Kam dál?
  V Sýrii útočíme na Hizballáh, tvrdí Izrael (6.5. 2013)

  Zdroj: Euractiv (EU)

  ---

  Pentagon: Případný zásah v Sýrii by byl „velmi drahý“

  Americké ministerstvo obrany poprvé předložilo kongresu zprávu s detailními vojenskými možnostmi, jak zastavit krvavou občanskou válku v Sýrii. Jakákoliv akce, která by pomohla rebelům a uškodila prezidentu Bašáru Asadovi, by však představovala nesmírný závazek, stála by miliardy dolarů a Spojeným státům by se mohla vymstít.

  Seznam možných operací detailně popsaný v dopise šéfa sboru náčelníků generála Martina E. Dempseyho předsedovi senátního výboru pro ozbrojené složky Carlu Levinovi poprvé explicitně zmiňuje až hrozivé výzvy, kterým by Spojené státy musely během případné intervence v Sýrii čelit. Bílý dům, který posílá rebelům omezené množství zbraní, začal nenápadně naznačovat, že prezident Asad u moci možná zůstane.

  Kam dál?
  USA vyzbrojí syrské povstalce proti prezidentu Asadovi (14.6. 2013)

  Zdroj: Irish Times (Irsko)

  ---

  Americký generál trvá na pokračující přítomnosti USA v Afghánistánu

  Spojené státy a Afghánistán by měly podepsat dohodu o bezpečnostním partnerství do letošního října, aby američtí vojáci mohli v zemi zůstat i po roce 2014, prohlásil v pondělí šéf sboru náčelníků generál Martin E. Dempsey. Zároveň tím odmítl návrh, že by v Afghánistánu nezůstal jediný americký voják poté, co Spojené státy bojové operace příští rok formálně ukončí.

  Generál Dempsey naléhá na podepsání dohody, která by dala zelenou dlouhodobé vojenské přítomnosti v Afghánistánu, s neskrývaným optimismem i přes otevřený nesouhlas afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Karzáí přerušil rozhovory na protest proti Spojenými státy připravované mírové dohodě s Tálibánem v katarském Dauhá, která zcela zásadně nesplňovala jeho podmínky.

  Kam dál?
  NATO odhalilo detaily afghánské mise po roce 2014 (6.6. 2013)

  Zdroj: Washington Post (USA)

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media