natoaktual.cz

Američané pomohli ve Středomoří zachránit 131 migrantů

29. července 2020  15:07
 

Migranti v gumovém člunu. Ilustrační foto. | foto: FRONTEXnatoaktual.cz

Američané pomohli ve Středomoří zachránit 131 migrantů

Americké ozbrojené síly zareagovaly na nouzový signál malé lodi převážející migranty přes Středozemní moře. Nafukovacímu plavidlu se asi 80 kilometrů od pobřeží Libye porouchal motor a začalo docházet k jeho vyfukování. K přibližné pozici lodě byl vyslán dron amerického letectva, který ji pomohl lokalizovat. Tyto údaje byly následně předány libyjské pobřežní stráži, která 131 lidí (včetně dětí) na palubě zachránila a převezla zpět k libyjským břehům.

„Naše rutinní sledování pobřeží severní Afriky nám dalo příležitost podat pomocnou ruku. Americké síly mají dlouholetou tradici v pomoci námořníkům v nouzi a v poskytování humanitární pomoci,“ okomentoval americký podíl na záchraně migrantů velitel amerického Velitelství pro Afriku generál Stephen Townsend.

Kam dál?
Turecko varuje Egypt před invazí do Libye (23.7. 2020)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Turecká armáda šilhá po zranitelných a válkou zničených zemích

Jedním z velkých témat posledních dní byl návrat istanbulského chrámu Hagia Sofia, který od třicátých let minulého století sloužil jako muzeum, zpět k náboženskému využití jakožto mešity. Podle Davida Phillipse z newyorské Kolumbijské univerzity jde však pouze o první krok v mnohem komplexnějším plánu. „Erdogan se vidí jako chalífa muslimského světa,“ tvrdí.

Své tvrzení Philips dokládá na konkrétních příkladech: „Pod zástěrkou boje proti terorismu zaútočil proti Kurdům v Sýrii a Iráku a využil své armády k rozšíření vlivu Turecka v Libyi.“ To je vojenská aktivita, kterou podle některých pozorovatelů Turecko od dob Osmanské říše nepamatuje.

Soner Cagaptay, autor knihy Erdoganova říše: Turecko a politika Blízkého východu, dodává, že ve spoustě zemí, které jsou zmítány nepokoji, jsou turecké jednotky vítány. Ovšem na druhou stranu se nejednou turecká vojska zachovala proti přáním svých hostitelů a lidskoprávní organizace upozorňují, že Turecko a na něj napojené skupiny nejednou porušily lidská práva.

Kam dál?
Řecko a Turecko se opět přou o nerostné bohatství ve východním Středomoří (27.7. 2020)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

S blížícími se mírovými rozhovory zažije Afghánistán krátké příměří

Afghánské hnutí Tálibán vyhlásilo třídenní příměří, které se kryje s muslimským Svátkem oběti. Má jít o reakci na slova afghánského prezidenta Ašrafa Gháního, který naznačil vůli k zahájení dlouhodobě odkládaných mírových rozhovorů. Afghánská vláda oznámení přivítala, ústy svého mluvčího ovšem dodala, že by afghánský lid jistě ocenil dlouhodobější příměří.

Dohodu s Tálibánem nedávno uzavřel hlavní spojenec afghánské vlády, Spojené státy americké. Na trvalejší příměří mezi oběma afghánskými stranami konfliktu se však stále čeká. Problém představovala především výměna vězňů, která byla podmínkou zahájení rozhovorů. Afghánská vláda měla propustit 5 000 Tálibů výměnou za tisícovku svých vězněných vojáků. Nyní se však zdá, že vláda k výměně konečně svolila, a jednání by tak již nemělo nic bránit.

Kam dál?
NATO: Z afghánské mírové smlouvy by těžil celý region (24.7. 2020)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Dvě ruská vojenská letadla měla narušit finský vzdušný prostor

Finské ministerstvo obrany podezírá dvojici ruských stíhacích letounů Su-27 z narušení svého vzdušného prostoru. K incidentu mělo dojít nad Finským zálivem nedaleko Helsinek. Ruská letadla zde měla vniknout asi půl kilometru do finského vzdušného prostoru a setrvat v něm asi dvě minuty. Událost nyní prošetřuje finská pobřežní stráž.

Rusko tato obvinění odmítá. Dle ruského ministerstva obrany šlo o standardní plánovaný let z Karélie do kaliningradské exklávy. „Let pokračoval po dříve dohodnuté trase a posádky ruských letadel byly v neustálém kontaktu se stanovišti řízení letového provozu,“ stoji v oficiálním prohlášení ministerstva.

Kam dál?
Finsko podezřívá Rusko z narušení vzdušného prostoru u Porvoo (18.7. 2019)

Zdroj: Star Tribune (USA)

---

Greenpeace vyčíslilo německý nákup stíhaček F-18 na nejméně 7,67 miliardy eur

Jeden z největších nákupů německých ozbrojených sil za poslední roky, tedy náhrada letounů Tornado americkými stroji F-18, by měla americkým zbrojním firmám přinést mezi 7,67 a 8,77 miliardami eur, tvrdí organizace Greenpeace. Mělo by jít o nákup 45 letadel, což je asi polovina počtu Tornad nyní sloužících v německém letectvu. Ministerstvo žádnou oficiální cenu kontraktu zatím neposkytlo.

Stroje F-18 jsou klíčové především kvůli udržení schopnosti luftwaffe nést americké jaderné bomby, jež jsou v Německu uloženy. K jejich případnému využití se Německo zavázalo v rámci takzvané koncepce jaderné účasti. Doposud tuto roli měla na starosti právě Tornada. Další stíhací letouny v německé výzbroji, Eurofighter Typhoon, toho nejsou v současné době schopny a musely by být pro využití jaderných zbraní upraveny. Akvizici amerických strojů však ještě musí odsouhlasit spolkový sněm.

Greenpeace nákup amerických strojů kritizuje. Podle organizace jde o plýtvání finančních zdrojů v době koronaviru a o krok proti jadernému odzbrojování. Plán se nelíbí ani německým firmám zapojeným do výroby Eurofighteru.

Kam dál?
Německo se chystá objednat americké stíhačky F-18 pro Luftwaffe (20.4. 2020)

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek