natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kramp-Karrenbauer: Stažení USA z Evropy by znepokojilo NATO

  23. července 2020  15:16
  Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  Kramp-Karrenbauer: Stažení USA z Evropy by znepokojilo NATO

  Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer naznačila, že plánované stažení 9500 amerických vojáků z Německa nepoškodí vzájemné vztahy mezi Německem a Spojenými státy. Avšak stažení vojáků mimo Evropu by spustilo debatu mezi členskými státy Severoatlantické aliance.

  „Pokud by vojáci zůstali v Evropě, tak přemístění [do jiné evropské země] zůstává závazkem NATO. Ale pokud by měli být přemístěni do indo-tichomořského regionu, tak by to naznačovalo změnu v americké strategii, která by následně vyvolala debatu uvnitř NATO,“ řekla ministryně Kramp-Karrenbauer.

  Kam dál?
  Nestahujte své jednotky, apeluje Německo na Kongres USA (20.7. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Rusko zareaguje na posilování NATO

  Rusko je připraveno podniknout nezbytné kroky k posílení své západní hranice se zeměmi Severoatlantické aliance. Podle ruského náměstka ministra zahraničí Alexandera Grushka tak bude reagovat na případné přemístění vojáků NATO.

  „Situaci důkladně analyzujeme i z hlediska vojenského plánování. Pokud by bylo nutné posílit západní hranici, budou přijata všechna nezbytná opatření [k zabezpečení hranice mezi Ruskem a NATO],“ řekl ruské agentuře TASS Grushko. Doplnil, že potenciální ruská odpověď na akce ze strany NATO bude účinná a nízkonákladová.

  Kam dál?
  Ukrajina a NATO posílí svou vojenskou přítomnost v Černém moři (10.7. 2020)

  Zdroj: TASS (Rusko)

  ---

  Námořnictvo USA vytvoří strategii pro nasazování dronů

  Americké námořnictvo vypracuje komplexní strategii pro nasazování bezosádkových dronů ve vzduchu, na souši, na vodě a pod hladinou oceánu. Program pod názvem „bezpilotní plánovací kampaň“ má za úkol sjednotit různorodé programy týkající se nasazování bezpilotních prostředků do jedné strategie, řekl šéf námořních operací admirál Michal Gilday, který si strategii objednal.

  „Současně pracujeme na rodině bezpilotních systémů. Pod mořem máme extra velké, velké a střední [bezpilotní hlubinná plavidla], na souši máme malé, střední a velké [bezpilotní pozemní vozidla] a ve vzduchu máme řadu bezpilotních programů. Požádal jsem pracovní skupinu o zpracování plánovací kampaně, která seskupí všechny tyto programy a nastaví cíle [pro nasazování bezpilotních systémů],“ objasnil Gilday.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  V Černém moři začalo cvičení Sea Breeze 2020

  Začíná ukrajinsko-americké námořní cvičení Sea Breeze 2020 (Mořský vánek) v Černém moři. Bude ale z důvodu probíhající světové pandemie covid-19 limitováno na námořní manévry a bez kontaktu posádek při společných akcích. Podle velitele ukrajinských námořních a ozbrojených sil Oleksije Neizhpapy je hlavním úkolem Sea Breeze 2020 procvičit operace na zajištění míru a bezpečnosti v Černém moři podle standardů Severoatlantické aliance.

  Vojenské cvičení Sea Breeze 2020 bude trvat sedm dní a bude se ho účastnit okolo dvou tisíc námořníků z osmi zemí – Ukrajiny, USA, Bulharska, Gruzie, Španělska, Norska, Rumunska a Turecka. Během cvičení si vojáci vyzkouší společné taktické manévry, zlepší komunikaci nebo si vyzkouší procesy odminování.

  Kam dál?
  Řecko se zúčastnilo cvičení NATO v Černém moři (20.7. 2020)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Turecko varuje Egypt před invazí do Libye

  Turecko a Rusko se shodly na nutnosti snahy o příměří ve válkou zpustošené Libyi. Avšak Ankara trvá na tom, že vůdce východních sil Chalífa Haftar, který je podporovaný Moskvou, není legitimní a jeho síly musí opustit strategicky důležitá města, aby bylo vůbec příměří možné. Mezi strategicky důležitými pozicemi okupovanými v současné době Haftarovou Libyjskou národní armádou (LNA) jsou i města Syrta a Al-Džufra.

  Egypt, který v občanské válce podporuje společně s Ruskem LNA, pohrozil vysláním vojáků do sousední Libye, pokud by se turecké ozbrojené síly pokusily zmocnit Syrty. Egyptský parlament umožnil možnou vojenskou intervenci v Libyi. Bezpečnostní poradce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana Ibrahim Kalin řekl, že jakékoli egyptské nasazení vojáků v Libyi by zbrzdilo úsilí ukončit boje a bylo by pro Káhiru velmi nebezpečné. „Myslím si, že by to bylo pro Egypt velice nebezpečné vojenské dobrodružství,“ varoval Kalin.

  Kam dál?
  EU by měla Libyi pohrozit vojenskou intervencí, říká šéf Mnichovské bezpečnostní konference (29.6. 2020)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media