Povstalci již obsadili více než polovinu z 34 provinčních metropolí země, včetně hlavního města Kábulu. Nyní mají pod kontrolou dvě třetiny celé země.
Předpokládáme, že některé z provinčních měst by mohlo být dobyto nejdříve na podzim, uvedly již dříve americké úřady. Podle všech informací měly mít totiž afghánské vládní síly převahu v počtu vojáků, ve financích i ve zbrojení. Jak je tedy možné, že byly afghánské síly tak rychle poraženy Tálibánem?
USA investovaly od invaze v roce 2001 do výcviku a vyzbrojování afghánských obranných sil téměř 83 miliard dolarů. „Poskytli jsme našim afghánským partnerům všechny nástroje, zdůrazňuji: všechny nástroje,“ uvedl americký prezident Joe Biden, a hájil tak své rozhodnutí stáhnout americké síly ze země.
Problém nespočívá ve výcviku nebo vybavení, ale ve špatné organizaci, korupci a demoralizovaných vojácích, kteří často nemají vůli bojovat, uvádí experti. Afghánská policie nedostala od afghánského ministerstva vnitra několik měsíců zaplaceno. Stejný přístup má i afghánské ministerstvo obrany. Afghánské síly často nedostanou zbraně, které jim náleží, dokonce ani potraviny či vodu, uvádí zdroje. Vojáci, kteří museli odejít ze svých domovů, se nyní raději vrací za svými rodinami, aby je ochránili. Klíčová je také otázka důvěry ve vládu a otázka její legitimity.
Zdroj: Military.com (USA)