natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Proč afghánská armáda vycvičená USA byla tak snadno poražena Tálibánem?

  16. srpna 2021  17:26
  Od doby, kdy se jednotky vedené Spojenými státy americkými začaly stahovat z Afghánistánu, Tálibán neuvěřitelnou rychlostí dobyl téměř celý Afghánistán.  

  Výcvik afghánských jednotek vojáky ISAF. | foto: NATO Photos

  Povstalci již obsadili více než polovinu z 34 provinčních metropolí země, včetně hlavního města Kábulu. Nyní mají pod kontrolou dvě třetiny celé země.

  Předpokládáme, že některé z provinčních měst by mohlo být dobyto nejdříve na podzim, uvedly již dříve americké úřady. Podle všech informací měly mít totiž afghánské vládní síly převahu v počtu vojáků, ve financích i ve zbrojení. Jak je tedy možné, že byly afghánské síly tak rychle poraženy Tálibánem?

  USA investovaly od invaze v roce 2001 do výcviku a vyzbrojování afghánských obranných sil téměř 83 miliard dolarů. „Poskytli jsme našim afghánským partnerům všechny nástroje, zdůrazňuji: všechny nástroje,“ uvedl americký prezident Joe Biden, a hájil tak své rozhodnutí stáhnout americké síly ze země.

  Problém nespočívá ve výcviku nebo vybavení, ale ve špatné organizaci, korupci a demoralizovaných vojácích, kteří často nemají vůli bojovat, uvádí experti. Afghánská policie nedostala od afghánského ministerstva vnitra několik měsíců zaplaceno. Stejný přístup má i afghánské ministerstvo obrany. Afghánské síly často nedostanou zbraně, které jim náleží, dokonce ani potraviny či vodu, uvádí zdroje. Vojáci, kteří museli odejít ze svých domovů, se nyní raději vrací za svými rodinami, aby je ochránili. Klíčová je také otázka důvěry ve vládu a otázka její legitimity.

  Zdroj: Military.com (USA)

  šar; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media