natoaktual.cz

Afghánistán: poslední vojáci přistáli ve Velké Británii

31. srpna 2021  15:40
Poslední vojáci sloužící v Afghánistánu přistáli ve Velké Británii, a ukončili tak dvacetiletou britskou vojenskou misi.  

Britští, turečtí a američtí vojáci pomáhají Afgháncům se dostat k evakuaci z kábulského letiště (20. srpna 2021) | foto: DVIDS

Spolu s vojáky byli evakuováni také afghánští občané včetně 2 200 dětí. Všechny byly okamžitě přesunuty do bezpečí. Nejmladšímu z nich byl pouhý jeden den.

Letadlo britského Královského letectva (RAF) odletělo z Afghánistánu v sobotu večer a přistálo na letišti RAF Brize Norton v Oxfordshiru v neděli časně ráno. Další evakuační letoun měl v plánu přistát během neděle a pondělí.

„Vojáci jsou velmi unavení, protože do evakuace během posledních dvou týdnů dali vše,“ uvedl velitel operace Pitting, která právě skončila. „Některé události, které se v posledních dnech staly, udělaly opravdu dobrý dojem. Ukázaly, že vojáci v posledních několika týdnech pracovali opravdu v zoufalých a obtížných podmínkách,“ okomentoval situaci viceadmirál sir Ben Key, náčelník společných operací.

Zdroj: Sky News (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek