natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánistán si nemůže dovolit tak velkou armádu, varují experti

  31. srpna 2011  16:15

  Afghánistán si nemůže dovolit tak velkou armádu, varují experti
  Do Afghánistánu má v příštích šesti měsících dorazit vojenská technika v hodnotě 2,7 miliard dolarů. Mezi vybavením je i 22 tisíc amerických vozidel, 20 ruských vrtulníků či transportní letadlo z Itálie. Nyní hrozí, že všechna tato technika bude odsouzena k pomalému chátrání, neboť si afghánská vláda nemůže dovolit její údržbu a Západ za ní platit nechce.

  ISAF jsou tak obviňovány z toho, že Afghánce vybavují technikou, kterou si nemohou dovolit, a to si zatím nekoupili ani tanky či bojové letouny. NATO očekává, že do roku 2014 vydá na afghánskou bezpečnostní infrastrukturu 11 miliard dolarů. Afghánistán by však měl zaplatit šest miliard ročně na údržbu – to je třikrát více než roční příjem afghánské vlády.

  Už nyní se tak hledají cesty, jak ušetřit. Nakupuje se levnější technika, provádějí se úsporná opatření. I přesto se však někteří analytici obávají toho, že tato opatření nebudou stačit. "Nakonec bude mít Afghánistán více vojáků, než si bude moci dovolit," uvedl jeden z nich.

  Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

  ---

  Nad Baltem se srazila alianční letadla
  Nad baltskými státy se srazilo litevské a francouzské vojenské letadlo. Všem třem pilotům se podařilo přežít bez zranění. "Litevské vojenské letadlo L-39 se srazilo s francouzskou stíhačkou Mirage," uvedla mluvčí tamní alianční základny Ieva Gulbiniene. "Litevským letcům se podařilo letadlo úspěšně opustit, francouzská stíhačka úspěšně přistála," dodala Gulbiniene.

  Litevské letadlo bylo podle litevské ministryně obrany Rasy Juknevičienė nalezeno v bažině. Nezasáhlo tak žádné budovy, ani infrastrukturu. Podle zpráv se tak stalo zásluhou pilotů, kteří letadlo po srážce navedli do neobydleného prostoru. Obě letadla se srazila při běžném cvičení. Vyšetřování příčin srážky teprve začalo.

  Francouzské letadlo bylo součástí alianční mise starající se o ochranu vzdušného prostoru Pobaltí.. Tamní státy totiž k ochraně vlastního vzdušného prostoru postrádají potřebné schopnosti.

  Čtěte také:
  Francouzská stíhačka zasahovala nad Pobaltím

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Redukce sil NATO v Kosovu se odkládá
  Severoatlantická aliance odložila plány na redukci počtu vojáků v Kosovu. Podle velitele alianční mise Erharda Buehlera za tím stojí zvýšení násilí a přetrvávající bezpečnostní hrozby na etnicky vyhroceném severu země. "Naším cílem je posílit bezpečnost na severu Kosova," vysvětlil krok Buehler.

  Aliance původně chtěla počet svých vojáků v Kosovu do konce roku snížit o polovinu. V Kosovu jich přitom slouží pět tisíc. Minulý měsíc se však na severu země odehrály krvavé potyčky mezi kosovskými a srbskými silami, při kterých zemřel jeden kosovský policista. NATO na incident zareagovalo posilami z Německa a Rakouska.

  Podle Buehlera lze v oblasti očekávat nárůst napětí, neboť mezinárodní společenství hodlá obžalovat místní Srby, kteří se zúčastnili incidentu. "Můžeme očekávat demonstrace, blokády a podobně," sdělil Buehler. "Situaci zvládneme," dodal pevně alianční velitel.

  Čtěte také:
  NATO zklidňuje situaci na severu Kosova
  Krize v Kosovu: Srbsko se obrací na NATO, EU i OSN

  Zdroj: Associated Press (USA) 

  ---

  NATO vyzvalo k pokračování operací v Libyi
  Severoatlantická aliance vyzvala k pokračování bombardování sil bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, dokud nepřestanou útočit na civilisty. NATO zároveň varovalo, že Kaddáfí stále ovládá část svých vojáků. Podle aliančního mluvčího Rolanda Lavoie je Kaddáfí stále schopen řídit postup vojáků, obsluhovat radary a odpalovat rakety.

  "I přes pád Kaddáfího režimu a postupné zajištění bezpečnosti mnoha Libyjcům alianční mise dosud neskončila," uvedl Lavoie. "Soustřeďujeme se na boj proti zbytkům Kaddáfího sil do té doby, dokud nebude civilní obyvatelstvo Libye v bezpečí," prohlásil mluvčí. Ukončení mise je přitom v rukou Severoatlantické rady. Polský premiér Donald Tusk očekává, že bude konec války vyhlášen tento týden na mezinárodní konferenci o Libye v Paříži.

  Rebelové v současné době usilují o přesvědčení Kaddáfího vojáků, kteří se nacházejí v jejich posledním útočišti Syrtě, aby se vzdali. NATO jednání přivítalo.

  Čtěte také:
  Rasmussen: Mise NATO v Libyi snad brzy skončí

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  Libye odmítá peacekeepery
  Libyjská prozatímní vláda odmítla možnost, že by do země dorazili mezinárodní mírové jednotky, tzv. peacekeepeři, či pozorovatelé, informoval vyslanec OSN v Libyi Ian Martin. Podle Martina však OSN očekává, že bude požádána, aby vytvořila policejní složku.

  Představitelé libyjské Přechodné národní rady dále ocenili pomoc NATO při hledání bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Jsou si však jistí, že se nachází v oblasti Sabha. Kaddáfí dostal ultimátům, že pokud se nevzdá, bude muset čelit vojenské síle.

  Čtěte také:
  Aliance do Libye peacekeepery nepošle

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)


  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media