natoaktual.cz

Afghánci útočí na pákistánský Tálibán

23. prosince 2014  18:44
 

Afghánský voják - ilustrační snímek | foto: ISAF

Afghánci útočí na pákistánský Tálibán

Afghánské bezpečnostní složky odstartovaly operaci v provincii Kunar. Ta je zaměřena proti ozbrojencům z pákistánské odnože Tálibánu. Provincie Kunar, která sousedí s pákistánskými kmenovým územím, je totiž podle všeho základnou vůdce organizace Tehreek-e-Taliban Pakistan. Ta před několika dny ve škole v Péšávaru zabila 149 lidí – většinou malých školáků.

Po incidentu se sešel afghánský prezident Ašraf Ghání s nejvyšším velitelem pákistánské armády, kde byl Ghání požádán o podporu ze strany Afghánistánu při snaze porazit pákistánský Tálibán.

Kam dál?
Pákistán opět povolil trest smrti za zločiny spojené s terorismem (18.12. 2014)
Vycvičíme afghánské důstojníky, navrhuje šéf pákistánské armády (7.11. 2014)

Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

---

Gruzínští vojáci se zapojí do nové mise v Afghánistánu

Na 170 gruzínských vojáků přicestovalo do Afghánistánu, kde budou pod německým velením zařazeni do Sil rychlé reakce. V rámci nové mise Resolute Support budou mít za úkol chránit vojáky Severoatlantické aliance a do přímých bojů se tak nezapojí. V misi Gruzie bude mít na 750 vojáků a bude i nadále největším nealiančním přispěvatelem do mise v Afghánistánu. Kromě svého nového úkolu například Gruzínci mají na starosti ochranu největší letecké základny v zemi - Bagrámu.

Kam dál?
Ceremoniál ukončil bojovou misi ISAF v Afghánistánu (9.12. 2014)
Gruzie je připravena připojit se k Silám rychlé reakce NATO (9.12. 2014)

Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

---

Finsko může o vstupu do NATO uspořádat referendum

Je důležité, aby členství v Severoatlantické alianci nebylo vyloučeno z programu příští vlády, zdůraznil současný finský premiér Alexander Stubb. „Nicméně teď není ten pravý čas pro členství v NATO,“ dodal Stubb. O této věci by pak mohlo být uspořádáno referendum, pokud by se vládní strany nebyly schopné dohodnout.

Zároveň také upozornil, že by nikdo neměl podkopávat společnou obrannou politiku Evropské unie. Podle Stubba je pro Finsko důležité, aby kromě spolupráce s EU pokračovalo také v úspěšné spolupráci se Švédskem a aby i nadále disponovalo vlastními obrannými schopnostmi.

Kam dál?
Využití finského území pro operace NATO je nepravděpodobné (10.12. 2014)
Finský prezident: Připojení k NATO by poškodilo vztahy s Ruskem (24.11. 2014)

Zdroj: Helsinki Times (Finsko)

---

Medveděv: Americké sankce a přiblížení Ukrajiny k NATO ničí vztahy s Moskvou

Přijetí amerického zákona o uvalení sankcí vůči Moskvě stejně jako plány Ukrajiny na zrušení neutrality kvůli potenciální možnosti vstupu do Severoatlantické aliance si zaslouží odpovídající reakci Ruska. Na svém facebookovém profilu to uvedl ruský premiér Dmitrij Medveděv.

„Americký prezident podepsal protiruský zákon, jenž umožňuje kterémukoli americkému prezidentovi kdykoli zavést sankce proti Rusku. Naše vztahy s Amerikou budou otráveny na desetiletí dopředu,“ napsal Medveděv. Na obě opatření bude podle něj Kreml nucen adekvátně odpovědět.

Kam dál?
Kyjev zvýší výdaje na obranu, NATO vycvičí ukrajinské seržanty (22.12. 2014)
Putin nařídil vojenské cvičení na hranici s NATO (17.12. 2014)

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

V Minsku proběhnou další mírové rozhovory o Ukrajině

Představitelé Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa se v telefonním hovoru dohodli na dalším kole mírových rozhovorů v Minsku. Jednání se zúčastní zástupci Ukrajiny, Ruska, proruských separatistů z východní Ukrajiny a OBSE. Přestože se v září všichni představitelé dohodli na příměří, od té doby na východě Ukrajiny zemřela asi tisícovka lidí. Představitelé Ukrajiny a Ruska se nyní shodují na potřebě respektovat příměří, oddělit válčící strany, stažení jednotek a těžké techniky a rychlého osvobození válečných zajatců.

Kam dál?
Brzezinsky varuje před členstvím Ukrajiny v NATO (11.12. 2014)
Rusko na Krymu porušuje lidská práva, tvrdí Human Rights Watch (20.11. 2014)

Zdroj: Radio Free Europe/Rádio Svobodná Evropa (USA/Česká republika)

natoaktual.cz
zpět na článek