natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánci protestují proti smrti civilistů

  8. července 2011  23:35
  Afghánci protestují proti smrti civilistů
  Okolo 200 Afghánců protestuje proti smrti dvou pastevců, kteří byli zabiti při aliančním náletu. Protestanti odnesli obě těla do města Ghazni, kde vykřikovali slogany jako "smrt zahraničním vojákům".

  Mezinárodní síly ISAF uvedli, že se zprávami zaobírají. Podle oficiálních zpráv sice koalice v oblasti provedla letecký útok, ale zabila pouze jednoho povstalce, který umisťoval bombu. Civilní oběti přitom způsobily roztržku mezi afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a Západem.

  Čtěte také:
  Petraeus litoval smrti afghánských civilistů

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (Česká republika)

  ---

  Írán kritizuje NATO za Libyi
  Íránský ministr zahraničí Ali Akbar Salehi upozornil na to, že Severoatlantická aliance devastuje infrastrukturu Libye a zabíjí nevinné lidi. Ministr dále kritizoval Západ za jeho politiku dvojího standardu. Alianční intervence v Libyi podle něj měla zamezit zabíjení nevinných lidí, ale počet zabitých se v zemi přitom neustále zvětšuje.

  Salehi dále poznamenal, že NATO ignoruje rezoluci OSN tím, že povstalcům dodává zbraně. To však podle něj pouze umocní vražedné boje v zemi. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1973 přitom autorizuje mezinárodní společenství k podniknutí všech nezbytných kroků k ochraně civilního obyvatelstva a míst obývaných civilisty před hrozbou útoku.

  Čtěte také:
  Írán se poprvé zúčastnil schůze NATO

  Zdroj: Press TV (Írán)

  ---

  Libyjská rodina plánuje zažalovat NATO
  Libyjský rodina, která tvrdí, že při náletu Severoatlantické aliance ztratila pět svých členů, plánuje s pomocí státních představitelů NATO zažalovat. Při útoku zahynulo podle oficiálních zpráv devět civilistů. Celý incident poprvé přiznala i sama Severoatlantická aliance, která ho nazvala jako chybu a selhání bomby.

  "Kdybych měl možnost promluvit si s Davidem Cameronem, řekl bych mu, aby přestal. Tomuto říkáte ochrana?" uvedl Mohamed Ali Gurari, hlava postižené rodiny.

  Zdroj: Sky News (USA)

  ---

  Jednání o Kypru nepřinesla výsledek
  V Ženevě skončilo poslední kolo jednání o Kypru, která zprostředkovalo OSN. Jednání sice nepřinesla žádný výsledek, ale obě strany se shodly na tom, že zintenzivní společné rozhovory. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uvedl, že očekává, že k dohodě dojde na jednáních v New Yorku, která se odehrají v říjnu.

  Kypr byl rozdělen v roce 1974, kdy jeho severní část okupovalo po převratu některých řeckých důstojníků Turecko. Turečtí Kypřané poté v roce 1983 vyhlásili samostatnost, kterou však uznává pouze Turecko. Obě strany učinily ve vzájemných jednáních jistý pokrok, stále však zbývá dořešit teritoriální otázky a otázky ohledně majetku ztraceného v roce 1974.

  Čtěte také:
  Merkel: Turecko nedělá vše pro vyřešení kyperské otázky

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Číně se nelíbí přítomnost dalajlámy v USA
  Čínský ministr zahraničí Jang Jieči varoval americké představitele před setkáním s tibetským vůdcem dalajlámou, který je v současnosti na návštěvě Spojených států. Tam se setkal se zástupci ministerstva zahraničí a Sněmovny reprezentantů. Není zatím jasné, zda se setká s dalšími představiteli.

  Členka zahraniční komise Sněmovny reprezentantů Ileana Ros-Lehtinen přitom doufá, že se s dalajlámou setká americký prezident Barack Obama. "Ukázal by tak, že USA podporují oběti v Tibetu a ne utiskovatele v Pekingu," prohlásila. Dalajláma se přitom s Obamou setkal již v loňském roce, což v Pekingu vzbudilo vlnu nevole.

  "Doufáme, že se USA budou řídit svými sliby ohledně Tibetu a budou k podobným otázkám přistupovat opatrně," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Čína dalajlámu obviňuje z podněcování násilí k ustanovení samostatného Tibetu a z rozšiřování protičínské propagandy. Dalajláma, který dostal Nobelovu cenu míru, obvinění důrazně odmítá.

  Čtěte také:
  Číně se nelíbí vojenské řešení libyjského konfliktu

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media