natoaktual.cz

Do bitvy o miliardovou zakázku na pásové obrněnce se hlásí čtyři výrobci

2. května 2019  15:25
O zakázku za 53 miliard na dodávky 210 nových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu se chtějí utkat všichni čtyři výrobci, které obrana před časem oslovila. Lhůta pro podání nabídek uplynula ve čtvrtek odpoledne.  

BVP-2 české armády na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Ve stanoveném termínu podali žádost o účast v tendru na pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty všichni čtyři oslovení výrobci,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvem stanovená lhůta pro podání nabídek - co a za kolik chtějí armádě dodat - vypršela v úterý ve 14 hodin.

S jakými konkrétními nabídkami výrobci chtějí uspět, zatím není jasné. Obálky se zněním nabídek se zatím nerozlepovaly. „Nyní se bude posuzovat, zda je doručená dokumentace kompletní a splňuje požadované náležitosti,“ dodal Pejšek.

Náhrada za BVP

Nové obrněnce mají nahradit stávající bojová vozidla pěchoty BVP-2, která slouží už přes třicet let. Vyřazení starých BVP je součástí koncepce rozvoje armády. Celkově jich u různých útvarů v zemi slouží až 400 kusů. Většina je z let 1982 až 1984, má slabou balistickou ochranu, slabou výzbroj i komunikační a přenosové systémy.

Vyzbrojeny jsou kanonem ráže 30 milimetrů a pěchotním kulometem. Velení armády uvažuje o tom, že po pořízeních nových, může část starých strojů uskladnit pro případnou mobilizaci nebo použít pro výcvik Aktivní zálohy.

Ministerstvo oslovilo čtyři už předem vybrané výrobce. Britsko-švédského výrobce BAE Systems, který nabízí české armádě vozidla CV90, konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma. Dále pak firmu General Dynamics European Land Systems (GDELS), která české armádě mimochodem dodala kolové obrněnce Pandur, nyní nabízí vozidla ASCOD, a německý Rheinmetall pak samostatně s vozidlem Lynx.

Představitelé ministerstva a armády si je koncem března pozvali do prahy, aby je seznámili se základními parametry a podmínkami projektu a jeho harmonogramem. Obrana by chtěla podepsat smlouvu s vítězem do září.

Armáda chce pořídit až 210 pásových obrněnců v sedmi modifikacích za zhruba 53 miliard korun. Přezbrojeno jimi má být především 7. brigádní úkolové uskupení.

Nové obrněnce by měla česká armáda postupně dostat v letech 2020 až 2025 a sloužit by měly minimálně třicet let. Nahradit mají přesluhující stroje BVP-2, které vojáci používají přes tři dekády.

Za klíčové požadavky armáda označila hned několik parametrů. Vozidlo by mělo uvézt celkově jedenáct vojáků (3 osádka + 8 výsadek), mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů, kulomet i protitankové řízené střely.

Zároveň by součástí kontraktu měly být zhruba tři desítky servisních a dílenských vozidel na kolovém podvozku.

Podstatnou roli při výběru má hrát, kromě ceny a technických požadavků, které po nových vozidlech bude požadovat česká armáda, také zapojení českých firem do výroby. Mělo být to minimálně 40 procent z nabídkové ceny zakázky.

inc natoaktual.cz
zpět na článek