natoaktual.cz

Stoltenberg zahajuje iniciativu NATO 2030 k posílení Aliance

11. června 2020  17:12
 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

Stoltenberg zahajuje iniciativu NATO 2030 k posílení Aliance

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg odhalil na videokonferenci iniciativu NATO 2030 s cílem připravit Alianci na bezpečnostní výzvy v nastávajícím desetiletí. Mezi hlavní výzvy nadcházejících deseti let zahrnul rostoucí ruskou neústupnost a vojenské výpady, dále přetrvávající teroristické hrozby s cílem podkopávat hodnoty západní civilizace. Také dodal, že se Čína stane největší světovou ekonomikou a soupeření s Čínou se podle Stoltenberga zintenzivní.

Iniciativa podle šéfa NATO míří na zachování světových demokracií a přizpůsobování se novým skutečnostem. K dosažení těchto cílů je podle Stoltenberga důležité „zachovat si vojenskou sílu, být v rámci Aliance politicky sjednocení a razit širší globální přístup ve světě s důrazem na vzájemnou provázanost národních zájmů a obav“.

Zdroj: Ministerstvo obrany USA 

---

Německo potvrdilo úvahy USA o snížení počtu vojáků na jeho území

Německá vláda oznámila, že obdržela oficiální potvrzení Spojených států o jejich plánech na snížení počtu amerických vojáků umístěných v Německu. Mluvčí německé vlády Ulrike Demmer řekla berlínským reportérům, že vláda byla informována o amerických úvahách o redukci počtu amerických jednotek v zemi. Zároveň však uvedla, že nepadlo konečné rozhodnutí o realizaci jejich plánu.

Kam dál?
Německo: Snížení počtu amerických jednotek by poškodilo bezpečnost NATO (9.6. 2020)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Covid-19: Pandemie mění náhled NATO na globální bezpečnost

Globální pandemie nemoci covid-19 podnítila Severoatlantickou alianci ke sledování nejen tradičních bezpečnostních hrozeb v podobě Ruska a Číny, ale i dalších výzev, které mohou ohrozit bezpečnost Aliance, řekl během videokonference šéf NATO Jens Stoltenberg. Pandemie odhalila slabiny, které mají dopad i na fungování NATO z vojenského hlediska, počínaje zajištěním zdravotní péče armádních příslušníků po důležitost telekomunikačních technologií, uvedl Stoltenberg.

Šéf NATO zdůraznil důležitost odolnosti v návaznosti na smrtící vývoj epidemie v Severní Americe a Evropě. Zároveň dodal, že „toto je čas posílit mnoho-národnostní instituce s cílem čelit možné druhé vlně šíření nákazy a lépe čelit dalším pandemiím v budoucnu“.

Zdroj: USNI News (USA) 

---

Rusko si nemůže dovolit konflikt s NATO, vyplývá z konceptu obrany Lotyšska

I přes obrovské investice do modernizace ruských ozbrojených složek si Ruská federace nemůže dovolit globální konvenční konflikt se Severoatlantickou aliancí v plném rozsahu. Podle autorů lotyšského konceptu národní obrany je pravděpodobnější vedení hybridní války a překvapivé obsazení části území Ruskem tak, jak k tomu došlo například v Gruzii či na Ukrajině. Takový krok by mohl podle konceptu být doprovázen hrozbou použití jaderných zbraní, pokud by někdo uvažoval o odvetě.

Lotyšsko a další státy v Pobaltí jsou dlouhodobě terčem Ruské federace, která měla v posledních letech snahu o ovlivnění demokratických voleb, změně veřejného mínění skrze informační operace a kyberútoky. Rusko má jasný vzor pro budoucí podobu mezinárodních vztahů – „vše, za co nemůžeme být potrestáni, je povoleno“, říká koncept národní obrany Lotyšska.

Kam dál?
Vstup Finska do NATO by byl pro Rusko stále těžce skousnutelný (6.5. 2020)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

NATO: jedinou nadějí na mír v Afghánistánu je dohoda

Dohoda mezi Tálibánem a afghánskou vládou o ukončení války je jedinou cestou, jak dosáhnout dlouhotrvajícího míru v Afghánistánu, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Šéf NATO také ocenil mírovou dohodu mezi Spojenými státy a Tálibánem podepsanou v únoru, která je prvním krokem k míru v Afghánistánu. Dále zopakoval podporu NATO afghánským bezpečnostním složkám. „Věřím, že nejlepší cestou je nadále cvičit afghánské ozbrojené složky tak, aby mohly vlastní silou vytvořit mír a stabilitu v jejich zemi,“ dodal Stoltenberg.

Kam dál?
Američtí vojáci se z Afghánistánu stahují rychleji, než se očekávalo (28.5. 2020)

Zdroj: MENAFN (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek