natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Američtí vojáci se z Afghánistánu stahují rychleji, než se očekávalo

  28. května 2020  17:07
  Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Američtí vojáci se z Afghánistánu stahují rychleji, než se očekávalo

  Podle anonymních zdrojů z americké armády se počet vojáků Spojených států v Afghánistánu s velkým předstihem snížil na téměř 8 600. Podle dohody z konce letošního února mezi USA a Tálibánem o stažení amerických vojáků z regionu se má snížit do poloviny července počet amerických vojáků na 8 600. Kompletní stažení vojáků USA je plánováno na květen 2021.

  K výraznému uspíšení stahování amerických vojsk přispěla částečně i hrozba šíření nákazy covid-19. Podle zdrojů Američané stahují zejména ty, kteří nejsou klíčoví pro průběh mise (tzv. non-essential personnel) a ty, kteří jsou považováni za rizikové skupiny.

  Vzhledem k rychlejšímu než očekávanému stahování amerických vojsk Severoatlantická aliance zvažuje, zda má uspíšit stahování i ostatních aliančních vojáků z Afghánistánu. „Očekávalo se, že stažení amerických vojáků bude provedeno za 135 dní, ale je jasné, že tento proces Američané téměř dokončili za pouhých 90 dní“, sdělil pod rouškou anonymity vyšší západní úředník v Kábulu.

  Kam dál?
  Trump požadoval urychlené stažení z Afghánistánu (28.4. 2020)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

  ---

  Afghánistán: NATO na svých základnách zvýší testovací kapacitu na covid-19

  Spojenci a vojska partnerských zemí působící v rámci operace NATO Rozhodná podpora spojili síly na zlepšení testovacích kapacit na nákazu covid-19. V rámci toho budou zdravotníci testující personál umístěný na aliančních základnách NATO v Afghánistánu vybaveni novými testy umožňujícími rychlou detekci nákazy a včasné zahájení léčby pacientů.

  Minulý měsíc NATO v rámci operace Rozhodná podpora začalo s testováním na covid-19 v Afghánistánu. Proces testování byl však pomalý a testované vzorky se musely kvůli chybějící infrastruktuře a vybavení posílat do laboratoří mimo hranice Afghánistánu.

  Kam dál?
  Koronavirus: Těžké časy pro Afghánistán, který se snaží zvládnout pandemii (24.4. 2020)

  Zdroj: Air Force Technology (USA) 

  ---

  Německo: Americký velvyslanec varoval před novými sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2

  Americký velvyslanec v Německu Richard Grennel varoval Němce před novými sankcemi kvůli téměř dokončenému plynovodu Nord Stream 2 spojujícím Rusko s Německem. Končící velvyslanec Richard Grennel během svého dvouletého působení v Německu často upozorňoval na výstavbu plynovodu a nedostatečné přispívání na obranu Severoatlantické aliance ze strany Německa.

  „Německo musí přestat s krmením bestie, když nevynakládá dostatečné finanční prostředky na obranu NATO,“ řekl Grennel v interview pro německý deník Handelsblatt. Mluvčí německého ministra hospodářství kritizovala načasování výroku amerického velvyslance kvůli probíhající pandemii covid-19, která vyvíjí tlak na světové ekonomiky. Podle ní je nešťastné v současné době eskalovat situaci a hrozit ekonomickými sankcemi.

  Americká administrativa se dlouhou dobu snaží zastavit výstavbu plynovodu Nord Stream 2, který by podle Američanů způsobil enormní závislost Německa a zbytku Evropy na dovozu energií z Ruska.

  Kam dál?
  Německo: Vláda plánuje utratit více než 130 miliard euro na vojenské projekty (26.5. 2020)

  Zdroj: CNS News (USA) 

  ---

  Americká armáda: Rusko vyslalo stíhačky do Libye

  Příslušníci ruské armády dopravili neoznačené stíhací stroje MiG-29 a Su-24 přes Sýrii do Libye, oznámila americká armáda. Zároveň také upozornila, že nasazení ruských vzdušných sil může mít velký dopad na průběh občanské války v Libyi.

  Ruská federace v Libyi podporuje Libyjskou národní armádu (LNA) vedenou Chalífou Haftarem v konfliktu s Vládou národní jednoty uznávanou OSN a podporovanou Tureckem. Mluvčí LNA Ahmed Mismari popřel zvěsti o dodávce nových ruských letounů. Dodal, že minulý týden LNA opravila několik libyjských stíhacích letounů, a ohlásil začátek nové letecké kampaně.

  Haftarova armáda nedávno utrpěla řadu proher při snaze dobýt hlavní město Libye, Tripolis. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves le Drian uvedl, že situace v Libyi je velmi znepokojující a varoval před opakováním syrského scénáře v zemi.

  Kam dál?
  Libye: vláda národní fronty znovu získala tábory poblíž Tripolisu (25.5. 2020) 

  Zdroj: Euractiv (Belgie) 

  ---

  USA: Zákaz pohybu na základnách kvůli covid-19 se zruší dříve, než se očekávalo

  Nařízení zakazující přesun amerických rodin za trvale převelenými příslušníky armády na jinou základnu v rámci Spojených států či v zámoří mělo trvat do konce června. Podle Pentagonu však bude rušeno v několika fázích. Některé základny splňující pokyny, které vymezil Bílý dům a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na ochranu proti nemoci covid-19, mohou přesuny povolit okamžitě.

  Podle Matta Donovana, zástupce ministra obrany pro personál a připravenost, a Lisy Hershman, hlavní ředitelky Pentagonu pro management, nezáleží na časovém rámci plánu postupného rušení omezení, ale na epidemiologické situaci v konkrétních amerických státech a v zámoří. Hershman dodala, že postupné rušení zákazů bude platit i pro samotnou centrálu amerického ministerstva obrany, Pentagon.

  Kam dál?
  Americká armáda se po pandemii vrací do normálu (18.5. 2020)

  Zdroj: Military.com (USA) 

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu