natoaktual.cz

SPECIÁL: Uprchlická a migrační krize a role NATO

Jak je NATO zapojeno do reakce na migrační a uprchlickou krizi? Přinášíme souhrn zdrojů a zpravodajských materiálů k tématu.  

Kanadská loď (HMCS) FREDERICTON vplouvá do zálivu v Řecku během operace Reassurance (6. února 2016). | foto: Canadian Armed Forces

Flotila NATO

Aliance má k dispozici dvě stálé námořní skupiny. Každou tvoří většinou šestice plavidel, které do skupiny poskytují různé členské země NATO. Plavidla pak po určitou dobu operují společně a podléhají aliančnímu velitelství pro námořní operace. Podobně pak má velitelství k dispozici ještě dvě skupiny minolovek.

Do mise v Egejském moři byla nasazena Stálá skupina 2. Tu tvoří v současnosti vlajková loď FGS Bonn (Německo), TCG Barbaros (Turecko), ITS Libeccio (Itálie), HS SALAMIS (Řecko) a HMCS Fredericton (Kanada).

Přestože uprchlická krize naplno vypukla v roce 2015, před rokem 2016 se NATO jako celek do řešení přistěhovalecké krize nezapojovalo. Až 11. února 2016 se na návrh Německa, Turecka a Řecka rozhodla Severoatlantická aliance zapojit se do mezinárodního úsilí o zamezení nelegální migrace v Egejském moři. O dva týdny později pak Aliance schválila podrobnosti své mise: v Egejském moři působí pětice aliančních lodí ze Stálé námořní skupiny (Standing Maritime Group), které hledají a monitorují pašerácké trasy.

Co NATO přesně dělá?

Plavidla Severoatlantické aliance operují v teritoriálních vodách Řecka a Turecka a poskytují informace pobřežním hlídkám a úřadům v Řecku a Turecku. Zároveň jsou v přímém spojení s agenturou Frontex, která zajišťuje ochranu vnějších hranic Evropské unie. Flotila má hledat pašerácké trasy, monitorovat je a sbírat informace. To pomůže efektivněji se vypořádat se sítí nelegálního pašování lidí.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga úkolem mise není vracet plavidla s uprchlíky zpět. Na základě mezinárodních dohod nicméně mají námořní síly NATO povinnost jako všichni ostatní pomáhat všem plavidlům v nesnázích. „Pokud budou zachráněni lidé, kteří připlouvají z Turecka, budou vráceni do Turecka,“ konstatoval Stoltenberg.

Oficiální dokumenty NATO:

Zpravodajství:

natoaktual.cz
zpět na článek