natoaktual.cz

Na největší cvičení NATO posledních let vyšle Česko rakeťáky

4. října 2018  17:23
Bude to největší cvičení spojenců od přelomu tisíciletí. Přes 45 tisíc vojáků, 150 letounů, 60 plavidel a 10 tisíc vozidel všeho druhu včetně těžké techniky. Zapojí se i česká armáda. Na alianční cvičení Trident Juncture do Norska vyšle 200 vojáků z protiletadlového raketového pluku.  

Strakoničtí vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 | foto:  Jana Samcová

Do cvičení daleko na severu Norska u hranice polárního kruhu se na přelomu října a listopadu zapojí až 45 tisíc vojáků z jednatřiceti zemí. Trident Juncture 2018 má vyslat jasný vzkaz, že Aliance je připravena reagovat rychle na jakékoliv ohrožení.

Scénář cvičení bude simulovat rychlou vojenskou reakci NATO při porušení územní suverenity jednoho z blízkých spojenců.

Velká cvičení NATO

Jde o další ze série dlouho plánovaných cvičení v reakci na změněné bezpečnostní prostředí v Evropě především po ruské anexi Krymu.

Aliance chce otestovat své Síly rychlé reakce (NRF) včetně takzvaných hrotových jednotek (VJTF), které mají v případě ohrožení některé členské země přispěchat na pomoc do několika hodin.

Poslední srovnatelně velké cvičení Trident Juncture uspořádala Aliance v roce 2015 v Portugalsku a zapojilo se do něj zhruba 36 tisíc vojáků. Zhruba 40 tisíc vojáků spojenci otestovali naposledy v roce 2002 během cvičení Strong Resolve v Polsku a v Norsku.

„Scénář je fiktivní, ale realistický. Bude simulovat kolektivní reakci na ozbrojený útok proti jednomu spojenci. A využijeme k tomu schopnosti posílit vojáky z Evropy a přes Atlantik,“ konstatoval šéf NATO Jens Stoltenberg.

„Testujeme naši schopnost včas dostat na místo naše jednotky,“ uvedl admirál James Foggo, velitel aliančních námořních sil, který bude cvičení Trident Juncture 2018 řídit.

„Ukáže, že stojíme společně a jednotní za udržení míru a bezpečnosti v Evropě,“ dodal americký ministr obrany Jim Mattis.

Hlavní část cvičení se bude konat od 25. října do 7. listopadu ve střední a východní části Norska, na pobřeží Baltského moře a severní části Atlantského oceánu. Společný výcvik aliančních jednotek zasáhne i na Island a do vzdušného prostoru Švédska a Finska.

Poprvé přepraví techniku lodí

Česká armáda do Norska vyšle 200 vojáků. Většinu jednotky protivzdušné obrany budou tvořit příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Hlavní bojovou silou uskupení je protiletadlová baterie vyzbrojená přenosnými raketovými komplety RBS-70. Součástí je pak rota podpory a národní podpůrný prvek NSE (National Support Element).

Do Norska se kromě letounu budu přesunovat po železnici, silnici a techniku zcela poprvé i lodí. Během cvičení budou působit v sestavě německé 9. obrněné brigády.

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

„Po bojovém sladění s podporovanou jednotkou začne samotné operačně-taktické cvičení,“ přiblížil velitel českého úkolového uskupení Peter Rabiňák.

Úkolem českých vojáků bude zabezpečit německé brigádě pozemní protivzdušnou obranu ve všech fázích cvičení. „Cílem je deklarovat schopnost aliančních jednotek vést operaci vysoké intenzity na vnější hranici států NATO – v případě aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy. Zároveň se jedná o certifikační cvičení jednotek, jež budou v roce 2019 držet hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO,“ uvedl zástupce velitele strakonické pluku Jaroslav Daverný.

Strakonická jednotka drží v letech 2018 až 2020 pohotovost rámci v Sil rychlé reakce NATO. Příští rok má být navíc součástí takzvaných „hrotových sil“, které může Aliance vyslat pro řešení nejrůznějších krizí jako první v řádu pár dní.

Nezodpovědná akce, zní z Moskvy

Chystané cvičení je trnem v oku Rusku. Moskva dlouhodobě odmítá argumentaci, že Aliance podobná cvičení pořádá kvůli agresivní ruské zahraničí politice posledních let a to i s ohledem na masivní ruské manévry, kterých se účastní i 100 tisíc vojáků.

„Eskalace vojensko-politické činnosti NATO v arktické oblasti, zejména v těsné blízkosti Ruska v severním Norsku, nezůstane bez povšimnutí,“ uvedla v prohlášení nluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová.

Norsko se podle ní v rozporu se všemi časem prověřenými dobrými sousedskými tradicemi pustilo do bezprecedentní militarizace severních zeměpisných šířek.

Podle Zacharovové o tom svědčí nedávné posílení přítomnosti americké námořní pěchoty v Norsku nebo úvahy o rozmístění britských sil v zemi.

„Takové nezodpovědné akce nevyhnutelně vedou k destabilizaci vojensko-politické situace na severu, k nárůstu napětí a podkopávání základů rusko-norských vztahů. Všechny tyto přípravy NATO nelze ignorovat a Ruská federace přijme nezbytná reakční opatření, aby zajistila vlastní bezpečnost,“ prohlásila.

inc natoaktual.cz
zpět na článek