natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Američané posílají letadlovou loď Truman na největší cvičení NATO

    12. října 2018  18:52
    Přípravy na největší cvičení Severoatlantické aliance od přelomu tisíce vrcholí. Spojené státy k pobřeží Norska vysílají letadlovou loď USS Harry S. Truman. Britští a němečtí vojáci mezitím během dlouhých přesunů velkého počtu techniky testují propustnost Evropy.  

    Americká letadlová loď USS Harry S. Truman | foto: US NAVY

    „Z těchto palub posádka USS Truman promítá svou sílu k zajištění naší bezpečnosti. Zaručuje každodenní odstrašení,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg v pátek přímo na palubě americké letadlové lodi. Ta se nyní plaví v Severním moři a následujících dnech zamíří blíže k norským břehům.

    S další asi šedesátkou bojových plavidel se zapojí do největšího cvičení NATO za poslední dekády pojmenované Trident Juncture.

    Daleko na severu Norska u hranice polárního kruhu se ho na přelomu října a listopadu zúčastní přes 50 tisíc vojáků z jednatřiceti zemí včetně Finska a Švédska. Pozváni jsou i ruští vojenští pozorovatelé.

    Kvůli zapojení americké letadlové lodi, jejíž posádku tvoří zhruba 6 tisíc vojáků, museli alianční představitelé původně oznámených 45 tisíc účastnících se vojáků ještě navýšit.

    Fiktivní scénář cvičení bude simulovat rychlou kolektivní vojenskou reakci NATO při porušení územní suverenity jednoho z blízkých spojenců. „Cvičení otestuje naše síly rychlé reakce. A Trident Juncture vyšle jasnou zprávu, že jsme připraveni reagovat na jakoukoli hrozbu z jakéhokoli směru,“ řekl Stoltenberg.

    Atlantský oceán je podle jeho základem spojenectví v NATO. „Není to bariéra mezi Evropou a Severní Amerikou. Je to most mezi dvěma kontinenty. A musíme tento životně důležitý článek chránit,“ uvedl.

    Připomněl, že kvůli změněné bezpečnostní situaci především v důsledku ruského chování NATO zřizuje v americké Norfolku, mateřském přístavu americké letadlové lodi, nové velitelství, které má za úkol chránit dopravní a komunikační linky přes oceán. „Abychom ochránili naše národy v nepředvídatelném světě, musíme udržet naši Alianci silnou,“ dodal.

    USS Harry S. Truman (CVN-75)

    Letadlová loď třídy Nimitz je v aktivní službě od roku 1998. Jde v pořadí o osmou postavenou jednotku této třídy. Pojmenována je podle 33. prezidenta USA Harryho S. Trumana.

    • Výtlak: 103 900 t
    • Délka: 332,8 m
    • Šířka: 76,8 m
    • Ponor: 11,3 m
    • Pohon: 2× jaderný reaktor (194 MW)
    • Rychlost: přes 30 uzlů (56 km/h)
    • Dosah: neomezený po dobu 20–25 let
    • Posádka: 3 200
    • Letecký personál: 2 480
    • Letadla: 90 letadel a vrtulníků
    • Cena: 4,5 miliardy dolarů

    Kromě plavidel Aliance nasadí také 150 letounů a 10 tisíc kusů vojenské techniky. Právě technika v podobě tanků, obrněnců a vozidel už několik dní proudí Evropou směrem do Norska.

    Britská armáda od počátku týdne zkoušela rychlé naložení techniky a přesun tunelem pod kanálem La Manche. Další část britských jednotek se „vylodila“ v přístavu v nizozemském Rotterdamu, odkud se na cvičení do Norska přesune po silnici.

    Na 70 vozidel Foxhound, Husky a Landrover čeká trasa dlouhá 2 tisíc kilometrů. Přes Nizozemsko, Německo, Dánsko a Švédsko. Mají vyzkoušet, jak rychle se mohou vojenské jednotky pohybovat napříč Evropou za současných celních a hraničních předpisů a také otestovat schopnosti infrastruktury v jednotlivých zemí během náhlých rychlých přesunů vojsk s těžkou technikou.

    Britové celkově nasadí do cvičení v Norsku celkem 1600 vojáků a přibližně tisícovku vozidel. Velká část ale zamíří na místo po železnici, trajekty a transportními letouny.

    Německý Bundeswehr posílá na cvičení doslova masivní sílu. Přes 8 tisíc vojáků a více než 4 tisíce vozidel, včetně tanků Leopard. Ty německá armáda přepravuje civilními nákladními trajekty ze severoněmeckého Emdenu do norského Fredrikstadu. Pro Bundeswehr má jít o důležitou prověrku. Příští rok totiž má Německo velet a tvořit hlavní část takzvaných sil velmi rychlé reakce (VJTF), které mají v případě ohrožení dorazit na pomoc napadané zemi během pár dnů.

    Dlouhý přesun do Norska i ostatně vyzkoušejí i čeští vojáci. Armáda do Norska vyšle 200 vojáků. Většinu jednotky protivzdušné obrany budou tvořit příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, kteří mají během cvičení v sestavě německé 9. obrněné brigády zajišťovat protivzdušnou ochranu.

    Trident Juncture 2018

    Jde o další ze série dlouho plánovaných cvičení v reakci na změněné bezpečnostní prostředí v Evropě především po ruské anexi Krymu.

    Aliance chce otestovat své Síly rychlé reakce (NRF) včetně takzvaných hrotových jednotek (VJTF), které mají v případě ohrožení některé členské země přispěchat na pomoc do několika hodin.

    Poslední srovnatelně velké cvičení Trident Juncture uspořádala Aliance v roce 2015 v Portugalsku a zapojilo se do něj zhruba 36 tisíc vojáků. Zhruba 40 tisíc vojáků spojenci otestovali naposledy v roce 2002 během cvičení Strong Resolve v Polsku a v Norsku.

    Do Norska se budu přesunovat po železnici, silnici a techniku zcela poprvé i lodí. Už příští úterý budou techniku čeští vojáci nakládat na vlakovém nádraží ve Strakonicích.

    „Vojenská mobilita je životně důležitá, zejména pro posílení jednotek v případě krize,“ konstatovala mluvčí NATO Oana Lungescu. Připomněla, že se poslední době Aliance za úzké spolupráce s Evropskou unií snaží pro takové přesuny odbourat právní překážky a byrokratické předpisy. „Usilujeme o další zkrácení doby pro překročení hranic,“ konstatovala.

    Zatímco dosud trvalo vydání povolení mezi spojenci až 10 dnů, do konce roku 2019 by se měla doba zkrátit na polovinu.

    Blížíte s k našim hranicím, zlobí se Moskva

    Moskva dlouhodobě odmítá argumentaci, že Aliance podobná cvičení pořádá kvůli agresivní ruské zahraničí politice posledních let a to i s ohledem na masivní ruské manévry, kterých se účastní i 100 tisíc vojáků a na které Rusko nezve zahraniční pozorovatele.

    Ruští představitelé v uplynulých dnech označili cvičení za „nezodpovědnou akci, která nevyhnutelně povede k destabilizaci vojensko-politické situaci na severu a k nárůstu napětí“.

    Naposledy náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško uvedl, že Moskva ve svém vojenském plánování zohlední cvičení NATO v Norsku i ostatní kroky Aliance ohledně rozmisťování zahraničních kontingentů v okolí ruských hranic.

    „Především se to týká vytvoření nových objektů infrastruktury, odstranění překážek a zvýšení možností pro operativní přesunutí vojsk. Všechny tyto kroky na umisťování kontingentů v okolí našich hranic vytváří novou vojenskou reálnost,“ citovaly Gruška ruské agentury.

    Ruští analytici upozorňují především na to, že kromě norského území se dílčí části cvičení uskuteční také ve Švédsku a Finsku.

    Velitel norského štábu Rune Jakobsen ale takové obavy označil za liché. „Jádro prostoru cvičení je více než tisíc kilometrů od ruských hranic a cvičné letecké operace se mohou provádět až pět set kilometrů od hranic, takže Rusové by neměli mít žádný důvod se děsit nebo v to spatřovat něco jiného, než obranné cvičení,“ uvedl.

    Velící cvičení, americký admirál James G. Foggo doufá, že Moskva nakonec na cvičení vyšle své pozorovatele. „Jsem přesvědčen, že přijdou. Je to v jejich zájmu, aby přišli a podívali se, co děláme. Hodně se dozvědí,“ prohlásil.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media