Protiletadlová jednotka vyráží do Norska na největší cvičení NATO

17. října 2018  10:07
První část českých vojáků protiletadlové jednotky ze Strakonic ve středu dopoledne vyráží na dlouhou cestu do Norska, kde se příští týden zapojí do největšího cvičení NATO za poslední dvě desetiletí. Přes tisíc kilometrů urazí s technikou po železnici, po silnici i lodí.  
Strakoničtí vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 | foto:  Jana Samcová

Techniku vojáci nakládali na železniční vagóny v úterý. První část z dvousetčlenné jednotky, která se do cvičení v Norsku zapojí, vyráží s technikou na cestu ve středu dopoledne, uvedla informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová.

Na sever Evropy jednotka se sedmdesáti kusy techniky přesune postupně v několika skupinách. Technika bude převážena kombinovaným způsobem – po železnici, po silnicí i lodí.

Vlak s technikou míří nejprve do nizozemského Veendamu. Odsud se technika přesune po silnici do přístavu Eemshaven a lodí pak poputuje do Fredrikstadu na jihovýchodě Norska.

Po vylodění pak po vlastní ose v několika kolonách zamíří na místo, kde bude cvičení probíhat.

„Nejnáročnější bylo skloubit požadavky na přepravu se změnami, o kterých jsme se dozvídali během přípravy cvičení. Ať už se jedná o výluky na železniční trati, požadavek na přítomnost techniky v nizozemském přístavu den před vyplutím lodě či přítomnost řidičů v Norsku před příjezdem lodě s technikou a řadu dalších,“ uvedl David Halušitz, který má na starost logistiku.

Američané posílají letadlovou loď Truman na největší cvičení NATO

Během přípravy na cvičení se podle Samcové museli vojáci vyrovnat i s dalšími neobvyklými úkoly. Například dezinfekcí techniky, kterou Norsko vyžaduje před vstupem na své území.

Jednotka by se měla kompletně přesunout do Norska v pondělí 22. října. Na místě budou čeští vojáci působit v sestavě německé 9. obrněné brigády a zajišťovat jí protivzdušnou ochranu.

Masivní cvičení Trident Juncture začíná 25. října daleko na severu Norska u hranice polárního kruhu, ale také částečně na Islandu a ve vzdušném prostoru Švédska a Finska.

Půjde o největší cvičení NATO za poslední dvě dekády. Zapojí se do něj přes 50 tisíc vojáků z jednatřiceti zemí, 150 letounů, 10 tisíc vozidel a 70 plavidel včetně americké letadlové lodi USS Harry S. Truman. Pozváni jsou i ruští vojenští pozorovatelé.

Fiktivní scénář cvičení bude simulovat rychlou kolektivní vojenskou reakci NATO při napadení jednoho z blízkých spojenců.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.