natoaktual.cz

Vojenská rozvědka staví satelitní centrum pro průzkum z vesmíru

20. února 2018  12:03
Pro spojence z NATO, českou armádu, ale také integrovaný záchranný systém má sloužit nové národní satelitní centrum, které vybuduje a bude provozovat vojenská rozvědka. Zařízení s desítkami expertů má analyzovat satelitní i letecké snímky a poskytovat obrazové zpravodajské podklady pro rozhodování.  

Ilustrační snímek | foto: UNODC

„Vytvořením národního satelitního centra SATCEN ČR reálně plníme jeden z našich závazků vůči NATO. Zároveň tak podpoříme práci integrovaného záchranného systému a dalších státních institucí v České republice,“ uvedl ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Centrum má vzniknout od 1. července v rámci vojenské rozvědky a bude plnit úkoly jak pro zpravodajskou podporu české armády a velitelských struktur NATO, tak pro státní instituce a integrovaný záchranný systém například v případě živelných katastrof.

IMINT - Imagery Intelligence

Obrazové zpravodajství je jedním ze zdrojů, který získává, zpracovává a analyzuje optoelektronické a radarové snímky kosmického, leteckého a pozemního průzkumu. Jeho úkolem je poskytování informací o zájmovém subjektu a operačním prostředí s cílem identifikace a hodnocení vojenských rizik a záměrů. Obrazové a analytické výstupy mohou navíc sloužit subjektům státní správy například v oblasti dopravní infrastruktury nebo živelných katastrof.

Zdroj: Vojenské zpravodajství

V praxi bude zaměstnávat desítky specialistů, kteří budou mít za úkol analyzovat aktuální vyžádané satelitní a letecké snímky a připravovat z nich obrazové zpravodajské podklady (tzv. IMINT – Imagery Intelligence).

Centrum bude poskytovat zpravodajskou podporu českým vojenským kontingentům v zahraničních misích. Doma jednotlivým resortům a integrovanému záchrannému systému může například monitorovat pohyby zemského povrchu u dopravních staveb nebo zjišťovat rozsah přírodních pohrom, jako jsou povodně či požáry.

Celý proces vyžádání snímků a aktuálních dat má být časově velmi flexibilní, samotné snímky mají mít rozhodující orgány k dispozici již v desítkách minut od nasnímání zájmového prostoru.

„Nejde jen o mimořádné vlastnosti systému, který dokáže přinášet požadované informace v řádu desítek minut. Je to i důkaz toho, že naši specialisté v ničem nezaostávají za světovými odborníky. Vybudováním centra pro kosmický průzkum zaujmeme významnou roli v procesu Obranného plánování NATO pro 21. století, v jehož rámci se tvoří nové schopnosti,“ konstatovala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO).

Vojenská rozvědka, pod kterou dříve patřila například také elitní 601. skupina speciálních sil, už má s využíváním obrazového zpravodajství bohaté zkušenosti. Operačních schopností má nové centrum dosáhnout do konce roku 2019. V mezidobí bude vojenská tajná služba pořizovat technologie, testovat provoz jednotlivých pracovišť a také nabírat a cvičit specialisty na obrazové a geoprostorové informace, fotogrammetrii, geoinformatiku a družicové technologie.

Cena? Neznámá

Kolik bude vybudování centra a jeho provoz stát, zatím nebylo zveřejněno. Náklady ale půjdou z rozpočtu ministerstva obrany.

Společné satelitní centrum pro kosmický průzkum provozuje také Evropská unie ve španělském Torrejónu. Pro subjekty s rozhodovací pravomocí poskytuje včasné varování před možnými krizovými situacemi. Služeb využívají i mezinárodní organizace včetně OSN, Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebo Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

inc natoaktual.cz
zpět na článek