natoaktual.cz

KLDR je globální hrozbou, vyžaduje globální reakci, tvrdí šéf NATO

31. října 2017  20:11
Severokorejské jaderné testy a vývoj balistických střel představují globální hrozbu, tvrdí šéf NATO Jens Stoltenberg. Společně s japonským premiérem Šinzó Abem vyzvali ke „globální reakci“ v podobě zesílení mezinárodního tlaku na Pchjongjang.  

Severokorejské balistické rakety na vojenské přehlídce (ilustrační foto) | foto: Stefan Krasowski

„Je čas, aby mezinárodní společenství vydalo jasnou, jednotnou a silnou reakci,“ prohlásil Stoltenberg, který je na třídenní návštěvě Japonska a Jižní Koreje.

Ve společném úterním prohlášení s Abem vyzvali všechny státy, aby vůči severokorejskému režimu důsledně uplatňovaly sankce OSN. „V této chvíli je potřeba spíše vyvinout maximální tlak, než vést dialog, abychom donutili Severní Koreu vzdát se všech svých nukleárních a raketových programů,“ uvedl Abe.

Stoltenberg označil severokorejské raketové a jaderné testy za urážku Rady bezpečnosti OSN a za globální hrozbu pro samotnou Alianci i její partnery v regionu. Tlak na Pchjongjang by měl podle něj vést k úplné a bezpodmínečné denuklearizaci Korejského poloostrova.

„Severní Korea vyvíjí balistické střely schopné zasáhnout spojenecká města jak v Severní Americe, tak v Evropě. NATO takovou hrozbu bere velmi vážně,“ řekl.

Japonsko označil za nejstaršího mimoevropského spojence Severoatlantické aliance. „Na mapě světa se mohou Tokio a centrála NATO v Bruselu zdát od sebe daleko. Ale společné hrozby nás přibližují k sobě,“ prohlásil s tím, že „geografie bezpečí“ se posunuje.

Zatímco po staletí spočívalo bezpečí v odrážení hrozeb na zemi, na moři a později ve vzduchu, dnes může ohrožení bezpečnosti přijít odkudkoliv. „Hranice mezi válkou a mírem se stírá. Ve věku hybridní války nemusíme vědět, že jsme byli napadeni, dokud nedojde k vážným škodám. Takže obrana už není jen o tom, že se nad mapou rozhodujete, kam umístíte armády,“ řekl s odkazem na nové výzvy v podobě boje proti šíření dezinformací, ochrany kritické infrastruktury či zvyšování odolnosti společnosti proti různým útokům.

Sankce mají odstřihnout zdroje

Severní Korea v září provedla v pořadí již šestý jaderný test. Síla severokorejské nálože dosáhla 250 kilotun trinitrotoluenu (TNT), což je šestnáctkrát víc než síla pumy svržené v roce 1945 na japonské město Hirošima. Zkouška vyvolala zemětřesení o síle až 6,3.

Spojené státy a Rada bezpečnosti OSN reagovaly vyhlášením nových sankcí, které jsou dosud těmi nejtvrdšími v historii a mají režim Kim Čong-una odstřihnout od všech zdrojů financí.

Šéf americké CIA Mike Pompeo ale nedávno varoval, že Pchjongjang dělí jen měsíce od dalšího zdokonalení jaderného a raketového programu, což by umožnilo zasáhnout i americké území.

inc natoaktual.cz
zpět na článek