Ronald D. Asmus byl jedním nejvýznamnějších amerických politologů a diplomatů posledních dekád, kterého si východní Evropa pamatuje zejména jako muže, který se zasadil o průlomové rozhodnutí rozšířit Severoatlantickou alianci o postkomunistické země.
"Asmus byl jedním z klíčových strůjců rozšíření NATO po studené válce, za což mu vděčí nejen Česká republika, ale celá Evropa," uvedl pro natoaktual.cz Břetislav Dančák, proděkan pro zahraniční vztahy Masarykovy univerzity.
Asmus byl mezi prvními, kdo začal už počátkem 90. let vedoucí představitele USA přesvědčovat, že přijetí zemí střední a východní Evropy do NATO je v zájmu Ameriky, což byla na tu dobu neslýchaná myšlenka, z níž mnozí nebyli nadšeni. Když se ji v roce 1999 podařilo realizovat s přijetím Česka, Polska a Maďarska a později dalšími dvěma koly rozšíření, tak nyní "100 milionů lidí od Pobaltí k Černému moři vděčí za svou bezpečnost Ronu Asmusovi", uvedl na svém webu americký časopis Economist.
"Byl to nesmírně fundovaný a přitom skromný člověk, který při své neobyčejné práci v posledních letech pro German Marshall Fund ještě dokázal nejenom se přátelit s rozsáhlým rejstříkem lidí v Bruselu, ale taky například napsat knihu o rusko-gruzínské válce. Oplakáváme ho spolu s jeho manželkou a synem," řekl pro natoaktual.cz Karel Kovanda, Asmusův přítel a bývalý český velvyslanec při NATO.
Asmus byl uznávaný a respektovaný odborník na zahraniční a bezpečnostní politiku, který se zasazoval o posílení transatlantických vztahů. "Za své myšlenky a diplomatickou práci obdržel státní vyznamenání od vlád USA, Belgie, Estonska, Gruzie, Itálie, Lotyšska, Litvy, Polska a Švédska," uvedla nadace German Marshall Fund, kde Asmus naposledy pracoval. Jedna z posledních Asmusových cest do Prahy proběhla v roce 2008, kdy se účastnil konference k protiraketové obraně. "Jeho úmrtí je velká ztráta pro rozvoj transatlantických vztahů," dodává Dančák.
Ronald D. Asmus (1958-2011) |