natoaktual.cz

Vojenští veterináři pomáhají likvidovat ohniska ptačí chřipky

7. ledna 2017  10:59
Do likvidace ohnisek ptačí chřipky na Moravě se zapojila armáda. o pomoc požádal hasičský záchranný sbor. Operační centrum ministerstva obrany proto aktivovalo zvláštní veterinární zásahovou jednotku.  

Ilustrační snímek. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Od soboty se čtyři vojenští veterináři zapojí společně s kolegy ze Státní veterinární správy do likvidace ohnisek ptačí chřipky na Moravě,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru požádalo armádu o pomoc v pátek odpoledne. Stále operační centrum na ministerstvu obrany proto aktivovalo zvláštní zásahovou skupiny z Vojenského veterinárního ústavu v Hlučíně. Přímo terénu zamíří dva vojenští veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Pomáhat budou zástupcům Státní veterinární správy Brno v Moravském Krumlově, konstatoval náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Délka nasazení bude upřesněna podle vývoje nákazové situace, přičemž střídání členů týmu je aktuálně plánováno v třídenních cyklech.

Vojenští veterináři jsou v rámci Integrovaného záchranného systému ČR trvale připraveni plnit úkoly ve prospěch Státní veterinární správy. Na základě uzavřených meziresortních dohod jsou vyčleňováni k řešení krizových situací veterinárního charakteru. Standardně armáda deklaruje připravenost současného nasazení až tří zásahových skupin různého určení s pohotovostí k nasazení od 120 minut do 72 hodin.

Ptačí chřipka se v Česku vyskytla zhruba po deseti letech. Do pátku byla potvrzena tři ohniska na jihu Moravy - v Ivančicích, Moravském Krumlově a Letkovicích. Veterinární správa oznámila, že bude utracena veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od tamních ohnisek.

Do soboty veterináři lokalizovali další dvě ohniska ptačí chřipky - v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku a ve Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Nákaza se objevila také v dalších šestnácti zemích Evropy.

Forma viru je vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk příliš vnímavý. Rizikem je ale možná mutace viru, která by následně mohla zdraví lidí ohrozit. Proto se provádí plošné utracení ptáků v ohniscích.

inc natoaktual.cz
zpět na článek