natoaktual.cz

Vojenští odborníci jednají v Liberci o zbraních hromadného ničení

14. října 2008  11:43
Vojenští experti z celého světa jednají v Liberci o strategii proti šíření zbraní hromadného ničení. Na prestižní mezinárodní konferenci se sjeli velitelé chemických vojsk, specializovaných jednotek a další odborníci z šestnácti zemí, mimo jiné i z Japonska.  
Podle Williama Puttmanna z agentury NATO pro ochranu proti zbraním hromadného ničení existuje nebezpečí, že si teroristé vyberou za své cíle průmyslové provozy, z nichž by se po útocích mohly šířit škodlivé látky.

"Role chemického vojska přechází od válek k ochraně života civilních obyvatel - například při olympiádách nebo při summitech NATO," řekl Puttmann.

Právě terorismus, útoky na průmyslové objekty či extrémisty potencionálně zneužitelné zbraně hromadného ničení dnes experti označují za největší rizika v této oblasti.

Naopak díky společnému světovému úsilí je stále méně pravděpodobný vznik většího ozbrojeného konfliktu s nasazením chemických, biologických či jaderných zbraní. Potenciálně nebezpečné zůstávají i rozsáhlé průmyslové havárie, jejichž riziko však s ohledem na stoupající zabezpečení a dokonalejší technologie ve vyspělém světě nyní spíše klesá.

Třídenní konference potrvá do středy. "Odborníci promluví o strategii proti šíření zbraní hromadného ničení, o zásahových týmech nebo o ochraně velkých akcí před teroristickými útoky," uvedl Jan Šulc z liberecké 31. brigády chemické, biologické a radiační ochrany, která akci pořádá.

Jak dodal, do Liberce se sjelo nakonec šest desítek expertů z šestnácti zemí, většinou velitelů chemických vojsk nebo velkých protichemických jednotek. Mezi účastníky nechybějí experti ze Spojených států, Kanady, ale také například z Japonska.

V Liberci také zhlédnou ukázky zásahů v podání vojáků 31. brigády. Pokud bude příznivé počasí, přesunou se delegáti letecky na prohlídku specializovaného armádního Centra biologické ochrany v Těchoníně. "Jde o jedinečnou příležitost představit naše znalosti a dovednosti v tomto oboru tolika expertům z celého světa," dodal Šulc.

Konference o zbraních hromadného ničení (CBRN) se v takovém formátu koná každý rok. Předchozí dvě se uskutečnily v Německu a USA. Česko patří k zemím, které se v NATO na boj proti zbraním hromadného ničení specializují.

Česká republika v minulosti jako první sestavila pro Severoatlantickou alianci multinárodní prapor proti zbraním hromadného ničení, který byl součástí Sil rychlé reakce Aliance.

Čeští vojáci z 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany se v uplynulých letech účastnili misí během války v Perském zálivu, chránili letní olympijské hry v Aténách a summity NATO v Istanbulu a v Rize.
inc natoaktual.cz
zpět na článek