natoaktual.cz

Vojáci v laserové bitvě dobyli městečko Asvar. Manévrům NATO velí Čech

14. srpna 2015  16:23
V rozlehlém americkém výcvikovém středisku u bavorského Hohenfelsu pokračuje alianční cvičení Allied Spirit II, kterému poprvé velí český důstojník. Na 4 500 vojáků z osmi zemí nacvičuje masivní operaci, při níž přispěchají na pomoc fiktivní spojenecké zemi, kterou s pomocí hybridního způsobu boje obsadily nepřátelské síly.  
Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu | foto: DVIDS
galerie Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu Britští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu, kterému velí... Britští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu, kterému velí... Britští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu, kterému velí... Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu

Velitelem mezinárodních sil je plukovník Josef Kopecký, jinak velitel 7. mechanizované brigády z Hranic. Je to vůbec poprvé, kdy Aliance svěřila velení na tak rozsáhlých manévrech českému důstojníkovi.

Cvičiště v Hohenfelsu

Speciální oblast využívá česká armáda už řadu let. Poskytuje totiž zázemí, které čeští vojáci nemají doma k dispozici. Na členitém a lesnatém území o rozloze 200 kilometrů čtverečních lze vyzkoušet prakticky všechny možné situace, se kterými se vojáci mohou setkat. Jsou tu jeskyně, minová pole, mosty, řeky i města.

Celé cvičiště je protkáno digitální technikou. Každý kousek prostoru i všechny cvičící jednotky snímají stovky kamer. Každá akce je přenášena kamerami do vyhodnocovacího centra a nahrávána. Za zády každého vojáka nebo vozidla se pak pohybují američtí hodnotitelé.

Realističnosti pomáhá speciální systém MILES. Každý z vojáků má pod hlavní zbraně připevněný laserový zářič a na přilbě a na uniformě hned několik senzorů. Při každém výstřelu vyšle zářič paprsek. Stejně vybavena je také bojová technika včetně tanků, transportérů, vrtulníků i komparsistů, kteří ve cvičných vesnicích a městech rozesetých po krajině hrají civilisty.

Více v reportáži zde

Po týdnu dílčích cvičných operací čekal v pátek na české vojáky, kterých armáda vyslala do Hohenfelsu na 1 400, speciální úkol. Měli obsadit městečko „Asvar“, vyčistit celé jeho okolí od nepřátel a zaujmout obranné pozice.

A kromě toho měli zajistit zbraně uložené na policejní stanici, které měly posloužit nepřátelským bojovníkům.

„Naše útočná fáze začala útokem dvou těžkých jednotek, které obklíčily vesnici a zaujaly obranu tak, abychom nemohli být napadeni obrněnými prostředky,“ konstatoval velitel 74. praporního úkolového uskupení Martin Botík.

Tanky a obrněnce následovala lehká rota, která po boji dům od domu vesnici obsadila. Celou akci sledoval také náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Stejně jako američtí hodnotitelé české vojáky chválí.

Češi slyší zatím chválu

„Jedná se o jedno z největších cvičení naší armády v letošním roce. Dlouhodobě hodnotíme 7. mechanizovanou brigádu jako vynikající jednotku,“ uvedl Bečvář na stránkách ministerstva obrany s tím, že právě takové manévry prokazují, že česká armáda není v NATO nováčkem a má kvalitní jednotky i velitele.

„Má zkušenost s českou armádou je zatím vynikající. Jsou to mimořádní vojáci, velmi profesionální a velmi disciplinovaní,“ citovala ČTK amerického generála Christophera Cavoliho, který cvičení připravil a dohlíží na jeho průběh.

Společná pozemní operace na jednom z nejmodernějších cvičišť v Evropě, prošpikovaném elektronikou, simuluje pomoc spojenců podle článku 5. Washingtonské smlouvy. Tedy, že jeden z členských států je napaden a ostatní mu přispěchají na pomoc.

Fotografie

Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu
Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu
Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu
Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu

„Scénář simuluje válečný konflikt s hybridním podtextem,“ avizoval Kopecký. Alianční jednotky během cvičení přispěchají na pomoc spojenecké zemi proti nepříteli, který se fiktivní zemi pokouší obsadit svou regulérní armádou a využívá k tomu i část populace, která se v napadené zemi hlásí k nepřátelskému státu.

Na cvičení se podílí osm zemí, přičemž nejpočetnější kontingenty na vyslaly Česko, Spojené státy a Británie. Dohromady devět praporů pod českým velením má za úkol porazit nepřátelské jednotky, vytlačit je nebo zcela zlikvidovat.

inc natoaktual.cz
zpět na článek