Pro ministerstvo obrany je klíčový paragraf 12a novely, který umožní v plném rozsahu přijímat ve veřejných zakázkách nabídky zahraničních výrobců. Dosud byl podobný postup velmi obtížný a o každém podobném obchodu musela rozhodovat vláda. Proto většina zahraničních dodavatelů využívala raději služeb zprostředkovatelských firem se sídlem v České republice. Více bude možné také využívat společných obchodů v rámci států NATO.
Nákupy přes prostředníky byly kritizovány kvůli údajné předraženosti. Premiér Petr Nečas (ODS) loni v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy, a prostředníky označil za parazity. Vondra den před jednáním vlády o novele uvedl, že prostředníci stáli armádu v posledních šesti letech 1,5 miliardy korun.
Na návrhu novely, který vládě předložil ministr obrany Alexandr Vondra, spolupracovala ministerstva obrany, průmyslu a obchodu, zahraničí a vnitra. Vondra tento materiál považuje za jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády.
Novela do českého právního řádu převede novou směrnici Evropské unie a má zjednodušit obchod s vojenským materiálem na unijním trhu. Hlavní zjednodušení přinese zrušení dovozních licencí při obchodu v rámci členských zemí EU. Licence na vývoz tak bude platit po celé Unii a k převozu nebo dovozu do jiných států a nebude nutné mít další povolení.
Nová legislativa také umožňuje, aby s vojenským materiálem na území členských států EU mohly obchodovat i fyzické osoby. Dosud tak mohou činit jen právnické osoby. V České republice nyní vlastní povolení k zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem 164 společností.
"Nový systém, který uvádíme do života postupně - tedy nejedná se o nějaký náhlý zlom - by měl jasně určit odpovědnost za zakázku. Jsme realisté, každý podobný systém je zneužitelný, nicméně jsme přesvědčeni, že tento výrazně sníží živné pole vedoucí ke korupci," uvedl ministr obrany Vondra.
Podle generálního sekretáře Jana Vylity chce ministerstvo obrany zavést takzvaný "rodný list veřejné zakázky", který bude umístěn na internetu a bude sloužit k veřejnému dohledu nad zakázkami. Zakázky by tak měly být transparentní.
Vylita popsal i několik případů, kdy armáda nakupovala zceal bezmyšlenkovitě. Jde například o dělostřelecký radiolokátor Arthur, ke kterému objednavatelé už nenakoupili jeho další část, a to palebné prostředky, dalším je známá kauza nadbytečného množství zápalných šňůr pro ženisty, či nákup letounů CASA bez servisních služeb.