natoaktual.cz

Na řešení migrace v Libyi uvolnilo Česko takřka čtvrt miliardy

24. ledna 2018  19:51
Vláda schválila uvolnění příspěvku 8,75 milionu eur do svěřeneckého fondu Evropské unie pro Afriku. Z částky budou konkrétně hrazeny projekty pro zvládání migračních vln v Libyi.  

Migranti v gumovém členu u evropských břehů | foto: FRONTEXnatoaktual.cz

Dar v přepočtu přes 222 milionů korun je součástí závazku, který Česká republika dala společně s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny na podporu zvládání migračních toků v Libyi.

„Jsem rád, že se nám dnes podařilo schválit tuto zásadní pomoc Libyi, na které jsem se s dalšími lídry Visegrádské skupiny dohodl v prosinci na Evropské radě. O celkový příspěvek ve výši 35 milionů eur se s dalšími státy V4 podělíme rovným dílem,“ uvedl po jednání vlády premiér v demisi Andrej Babiš.

Cílem projektu je podpora Libye při zvládání migračních toků a prevenci nelegální migrace. Projekt vychází z dlouhodobého přístupu ČR k řešení migrační krize, který se soustředí na pomoc v zemích původu a tranzitu.

Kabinet dnes o darování peněz rozhodl na podnět ministra vnitra Lubomíra Metnara. „Je to silný signál solidarity při řešení migrační otázky,“ konstatoval Metnar.

Už loni Česká republika přispěla 25 miliony korun na činnost libyjské pobřežní a námořní stráže. Aktivní bylo Česko i přímo v postižených oblastech. Na konci loňského roku se spustila například česko-italská spolupráce v Pobřeží slonoviny, která se zaměřuje na zlepšení zdravotní péče a usnadnění návratu uprchlíků do země. Předtím do unijního fondu přispěla česká republika více než 1,6 milionu eur (přes 42 milionů korun).

Unijní svěřenský fond pro Afriku byl založen v roce 2015 při summitu na Maltě, kde se kvůli migrační krizi setkali lídři evropských a afrických států. Ve fondu by mělo být 1,8 miliardy eur (45,8 miliardy korun) na řešení krizí v Africe a na podporu stability v oblasti.

Na konci loňského roku se před začátkem unijního summitu v Bruselu sešli premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), kteří se s italským premiérem Paolem Gentilonim a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem dohodli na tom, že do fondu přispějí 35 miliony eur (zhruba 900 milionů korun). Peníze mají jít na posílení ochrany libyjských hranic.

inc natoaktual.cz
zpět na článek