natoaktual.cz

Válečné lodě NATO střeží před piráty jídlo pro Afriku

29. října 2008  11:46
NATO zahájilo zcela novou námořní operaci Allied Provider. Válečné lodě Aliance chrání před nájezdy somálských pirátů civilní plavidla s dodávkami potravin pro Afriku. Proti pirátům mohou námořníci zasáhnout i silou.  

Trojice válečných lodí už je na cestě k východnímu pobřeží Afriky, informovala bruselská centrála NATO. Lodě budou u pobřeží Somálska na žádost OSN doprovázet civilní nákladní plavidla s potravinovou pomocí africkým zemím.

Například Somálci trpící hladomorem jsou totiž závislí na pomoci Světového potravinového programu OSN, která se do země dostává téměř výhradně po moři. V mezinárodních vodách kolem somálského pobřeží mají válečné lodě odstrašovat piráty před napadáním a únosy civilních plavidel.

Doposud nebylo jasné, zda budou válečné lodě moci proti pirátům zakročit silou, nebo zda budou fungovat jako odstrašující prvek a lodě nebezpečnou oblastí pouze doprovázet. Vrchní velitelství aliančních sil v Evropě rozhodlo, že námořníci mohou proti pirátům zasáhnout i silou na základě mezinárodního práva.

"Schopnost NATO rychle vyhovět žádosti OSN ukazuje, že je Aliance schopná pružně reagovat na reálné bezpečnostní výzvy jak na moři, tak na zemi i ve vzduchu," konstatoval Vrchní velitel aliančních sil v Evropě John Craddock.

Zcela novou misi schválili v říjnu ministři obrany členských zemí Aliance. Do operace NATO nasadí takzvané "alianční námořní uskupení 2", složené z válečných lodí Británie, Itálie, Německa, Řecka, Spojených států a Turecka.

Do operace se z flotily zapojí trojice válečných plavidel - italská vlajková loď Durand de la Penne, řecká fregata Themistokles a britská fregata Cumberland. Zbývající čtyři válečné lodě alianční flotily budou rozmístěny v Perském zálivu.

Podle statistik už letos piráti napadli minimálně 60 lodí, třiceti se zmocnili. Naposledy dobře vyzbrojení piráti na rychlých člunech ukořistili ukrajinskou loď Faina a požadují za ni výkupné dvacet milionů dolarů.

Británie, Rusko a Spojené státy, které v oblasti již operují, tvrdí, že je velmi složité účinně proti pirátským skupinám zasahovat. Působnost pirátů totiž zabírá plochu zhruba 2,5 milionu čtverečních mil. Bezpečnostní experti uvádějí, že válečné lodě mají vždy zhruba 15 minut na to, aby včas zareagovaly na tísňové volání přepadené lodě.

inc natoaktual.cz
zpět na článek