natoaktual.cz

Uzavřeme příměří, když Kaddáfí opustí zemi, vzkázali povstalci

1. dubna 2011  23:33
Povstalecká opozice navrhla libyjskému režimu, že uzavře příměří, pokud Kaddáfího jednotky odejdou ze západolibyjských měst a nechají lidi svobodně se vyjadřovat. Podmínkou však je, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí musí odejít ze země.  "Nejsme proti příměří za podmínky, že se Libyjci ve městech na západě budou moci svobodně vyjadřovat," řekl vůdce opoziční Národní rady Mustafá Abdal Džalíl. Pokud Kaddáfího jednotky nepřestanou útočit, budou povstalci podle něj potřebovat nové zbraně.

Libyjská vláda takový návrh povstalců rezolutně odmítla a dál pokračuje v boji především v Misurátě a hlavně mezi městy Briga a Adžedabíja. Kaddáfího dělostřelectvo Misurátu ostřeluje těžkými zbraněmi z pozic na předměstí. Tanky už jsou podel svědků i v centru města. Podle tamějích zdravotníků tam zahynulo od února 243 lidí a tisícovka lidí byla zraněna.

Povstalci se snaží zabránit Kaddáfího vojsku postoupit do Adžedabíji. Na silnici vedoucí do 80 kilometrů vzdálené Brigy přesunuli těžké zbraně a poprvé nedovolili neozbrojeným civilistům ani novinářům vyjet směrem k bojišti.

Zodpovědnost za letecké nálety převzalo už plně NATO. Při jednom z úderů nedaleko Brigy zemřelo nejméně sedm osob. Aliance okamžitě zahájila vyšetřování incidentu. Některé zprávy hovoří o tom, že skupinka povstalců a civilistů střílela prý na oslavu do vzduchu, což zřejmě pilot letounu pochopil jako útok na své letadlo.

inc natoaktual.cz
zpět na článek