natoaktual.cz

USA vyslaly k Iráku letadlovou loď, NATO nezasáhne

16. června 2014  12:32
Spojené státy v reakci na situaci v Iráku vyslaly do Perského zálivu letadlovou loď USS George H. W. Bush. Podle Pentagonu by to mělo umožnit americkému prezidenty Baracku Obamovi v případě potřeby pružně zareagovat.  

Letadlová loď USS George H.W. Bush (CVN 77) v Hormuzské úžině koncem dubna | foto: U.S. NAVY

Ministr obrany Chuck Hagel nařídil letadlové lodi v doprovodu raketového křižníku USS Philippine Sea a torpédoborce s řízenými střelami USS Truxtun se přesunout ze severních vod Arabského moře do oblasti Perského zálivu.

"Americká námořní přítomnost v Perském zálivu podpoří naše dlouholeté závazky k bezpečnosti a stabilitě v regionu," řekl mluvčí Pentagonu John Kirby.

Přesun letadlové lodě do bezprostřední blízkosti Iráku by podle jeho slov měl umožnit americkému prezidentovi Baracku Obamovi v případě potřeba pružně reagovat na situaci, "pokud bude nutné chránit americké životy, občany a zájmy v Iráku".

Sunnitští radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) od minulého týdne obsazují irácký sever a blíží se k Bagdádu. Irácká armáda pokračuje v protiútoku. V pondělí letectvo bombardovalo pozice severně od Fallúdže a zabilo tam podle agenturních zpráv přes 200 radikálů.

Stovky radikálů minulý týden obsadily několik severoiráckých měst včetně druhého největšího Mosulu a Tikrítu a rychle postupovaly na jih k hlavnímu městu. Irácká armáda v mnoha případech složila zbraně a opustila pozice. Po tvrdých bojích islamisté nově obsadili severoirácký Tall Afar.

Obama o použití síly neuvažuje

Americký prezident Barack Obama zatím o použití síly proti radikálům neuvažuje. Irák projevil zájem o vzdušnou podporu v podobě úderů bezpilotních strojů, USA však zvažují jiné způsoby pomoci, aby se irácké jednotky samy mohly povstalcům účinně postavit.

"Nebudeme vysílat zpět do Iráku žádné americké vojáky. Požádal jsem ale své poradní týmy, aby vypracovaly seznam jiných možností," prohlásil. Do Bagdádu nicméně dorazilo 150 amerických vojáku, kteří však mají za úkol výhradně ochranu amerického velvyslanectví ve městě.

Podle Obamy panuje v Iráku "havarijní situace" a irácká vláda bude potřebovat od Spojených států a mezinárodního společenství další pomoc.

Vnitřní rozpory v Iráku označil za výzvu a budíček pro iráckou vládu. Nynější vyhrocenou situaci přičítá podle svých slov vzájemné nedůvěře mezi umírněnými sunnitskými a šíitskými iráckými vůdci.

NATO nevidí v Iráku roli

Zdrženlivě se k případnému zásahu v Iráku staví také Severoatlantická aliance jako celek. Podle generálního tajemníka Anderse Fogh Rasmussena "není vidět žádná role", kterou by NATO nyní mohlo v Iráku sehrát.

"Role NATO je v obraně našich spojenců. Nemáme mandát k zásahu v Iráku a ani jsme nebyli požádání o něco takového," konstatoval Rasmussen.

Zároveň odsoudil násilí v zemi a vyzval k okamžitému propuštění tureckých občanů, které měli radikálové minulý týden zajmout. Zadrženo mělo být až 80 Turků včetně tří dětí, generálního konzula a členů speciálních tureckých jednotek.

inc natoaktual.cz
zpět na článek