natoaktual.cz

Americké letadlové lodě cvičí ze Středomoří údery. Vzkaz Rusku, tvrdí vyslanec

26. dubna 2019  10:04
Není to obvyklé, aby ve Středozemním moři operovaly hned dvě americké letadlové lodě. Za posledních dvacet let k tomu došlo pouze dvakrát. USS Abraham Lincoln a USS John C. Stennis i s doprovodnými skupinami nacvičují dálkové letecké údery. Podle americké diplomacie má jít o ujištění spojenců i vzkaz Rusku.  

Americké letadlové lodě USS Abraham Lincoln (CVN 72) a USS John C. Stennis (CVN 74) ve Středomoří | foto: U.S. NAVY

Krátké společné působení v oblasti začala obě plavidla v oblasti v úterý 23. dubna. Po několik dní budou v doprovodu další plavidel procvičovat různé scénáře se spojenci na pobřeží. Aktuálně jde podle informací velitelství americké 6. flotily o nácvik dálkových úderů nad územím Rumunska ve spolupráci s rumunským letectvem.

Fotografie

Skupina plavidel kolem amerických letadlových lodí USS Abraham Lincoln (CVN 72)...
Start F/A-18E Super Hornet z paluby USS Abraham Lincoln (CVN 72) ve Středomoří
Skupina plavidel kolem amerických letadlových lodí USS Abraham Lincoln (CVN 72)...
Letouny F/A-18E Super Hornet z amerických letadlových lodí ve Středozemním moři...

„Kombinované operace posílí bojovou připravenost a interoperabilitu s klíčovými spojenci a partnery a zajistí, že naše síly budou lépe připraveny provádět celou škálu misí, kdykoliv a kdekoli na světě,“ uvedla Lisa Franchetti, velitelka 6. flotily se sídlem v italské Neapoli.

Na jednom místě se tak soustřeďuje celkem impozantní síla - více než 130 letounů, 10 doprovodných plavidel včetně torpédoborců a 9 000 námořníků.

Naposledy se přitom dvě americké letadlové lodě setkaly ve Středomoří před třemi lety v červnu 2016. Plavidla Harry S. Truman a Dwight D. Eisenhower tehdy pár dní spolupracovala v rámci „střídání stráží“. A předtím to bylo v roce 2003, kdy v oblasti společně operovaly letadlové lodě Harry S. Truman a Theodore Roosevelt během první leteckých úderů operace „Irácká svoboda“ proti režimu Saddáma Husajna.

200 tisíc tun diplomacie

Podle velitele amerických námořních sil pro Evropu a Afriku Jamese Fogga představují dvě takzvané úderné skupiny letadlových lodí kromě ohromné operační pružnosti při cvičení se spojenci a partnery také „bezprecedentní odstrašující prostředek proti jednostranné agresi“ a ujištění evropským spojencům, že jsou Spojené státy připravené dostát svým závazkům v rámci kolektivní obrany.

Společné nasazení letadlových lodí přichází v době zvýšeného napětí ve vztazích s Íránem i s Ruskem například v Černém moři. Americký velvyslanec v Rusku Jon Huntsman pak označil nasazení dvou letadlových lodí ve Středozemním moři za signál pro Moskvu.

„Každá z letadlových lodí působících ve Středomoří v této chvíli představuje 100 tisíc tun mezinárodní diplomacie,“ prohlásil. „Diplomatická komunikace a dialog spojený se silnou obranou, kterou tato plavidla poskytují, ukazují Rusku, že pokud skutečně usiluje o lepší vztahy se Spojenými státy, musí ukončit destabilizující aktivity po celém světě,“ dodal.

Aktuální nasazení letadlové lodě John C. Stennis (CVN 74) se chýlí ke konci. Na moři je od 15. října loňského roku, kdy vyplula ze základny Kitsap-Bremerton. Po cvičení ve Středomoří zamíří do přístavu v Norfolku na východním pobřeží USA k pravidelné údržbě a opravám.

Letadlová loď Abraham Lincoln (CVN 72) vyplula z Norfolku před měsícem. Po několikaměsíční misi pak zamíří do San Diega na západní pobřeží USA.

Ruské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že se po celá staletí své historie opakovaně setkávalo s „podobnými hrozbami, které byly vydávány za doporučení“. Mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová s odkazem na blížící se 9. květen, kdy Rusko slaví Den vítězství ve 2. světové válce, zároveň vzkázala: „Možná, že pan velvyslanec chce, abychom měli další svátek, který bychom slavili. Upřímně řečeno, takové plány nemáme“.

inc natoaktual.cz
zpět na článek