natoaktual.cz

USA odstoupily od smlouvy s Ruskem o raketách středního a kratšího doletu

1. února 2019  15:02,  aktualizováno  15:58
Spojené státy vypověděly letitou smlouvu INF s Ruskem o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Ve Washingtonu to oznámil šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Rusko podle něj smlouvu porušuje výrobou a rozmisťováním nové střely s plochou dráhou letu SSC-8. Moskva obvinění popírá.  

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo | foto: state.gov

Po oznámení o odstoupení od smlouvy nyní poběží šestiměsíční výpovědní doba. Po jejím uplynutí smlouva z roku 1987, která prakticky odstranila celou jednu kategorii jaderných zbraní, zanikne.

„Rusko již dlouho porušuje Smlouvu o jaderných silách středního dosahu, vyvinulo a rozmístilo zakázaný raketový systém, který ohrožuje naše spojence a vojáky v zahraničí. Zítra USA pozastaví své závazky a zahájí proces odstoupení od smlouvy,“ oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

O svém kroku bude Washington oficiálně informovat Moskvu. Spojené státy jsou ale podle Pompea ochotné vést s Moskvou další rozhovory o kontrole zbrojení. „Prezident Donald Trump stojí o dohodu, která bude ověřitelná,“ řekl Pompeo.

Trump chce s Ruskem dohodu

Americký prezident posléze ve zvláštním prohlášení připomněl, že Spojené státy plně dodržovaly smlouvu INF více než třicet let. „Ale nebudeme nadále omezováni jejími podmínkami, zatímco Rusko bude zkreslovat své činy. Nemůžeme být jedinou zemí na světě, která je jednostranně vázána touto nebo jinou smlouvou,“ uvedl.

USA podle něj budou pokračovat ve vývoji vlastních možností vojenské reakce a to i ve spolupráci s NATO a dalšími spojenci a partnery. „Abychom zabránili Rusku získat jakoukoli vojenskou výhodu z protiprávního jednání,“ konstatoval.

V dokumentu americký prezident ale upozornil, že Spojené státy chtějí dál prosazovat kontrolu zbrojení, ale ověřitelným a vynutitelným způsobem. S Moskvou je prý Washington připraven jednat a dohody dosáhnout.

„Jakmile se to stane, jsme připraveni navázat, možná vůbec poprvé, vynikající spolupráci na hospodářské, obchodní, politické a vojenské úrovni. Bude to fantastické pro Rusko a Spojené státy a skvělé pro celý svět,“ uvedl Trump v prohlášení.

NATO stojí za Američany

„Rusko výrazně porušuje smlouvu INF a mělo by následujících šest měsíců využít k tomu, aby se vrátilo k jejímu plnému a ověřitelnému dodržování. Jinak ponese výhradní odpovědnost za její zánik,“ uvedl v reakci šéf NATO Jens Stoltenberg.

Sovětský generální tajemník Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan...

Sovětský generální tajemník Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan podepisují 8. prosince 1987 v Bílém domě smlouvu INF

Velvyslanci všech 29 členských států NATO vydali v pátek k situaci osmibodové společné prohlášení. „NATO nadále pečlivě přezkoumává bezpečnostní důsledky ruských střel středního doletu a bude i nadále přijímat kroky nezbytné k zajištění důvěryhodné a účinné odstrašující a obranné pozice Aliance,“ uvedli.

Dohoda INF mezi USA a Sovětským svazem z roku 1987 zakazuje vývoj, výrobu, testování a rozmisťování střel s doletem 500 - 5 500 kilometrů. Dohoda prakticky zcela eliminovala celou jednu kategorii jaderných zbraní. USA před časem ale obvinily Rusko, že minimálně od roku 2005 vyvíjí a rozmisťuje novou střelu s označením Novator 9M729 nebo též SSC-8, která do této kategorie patří.

Washington dal zároveň Moskvě „ultimátum“, aby do šedesáti dnů začala smlouvu znovu plně dodržovat, jinak že ji vypoví. Američané požadují, aby Moskva nechala novou střelu zničit. Šestiměsíční výpovědní doba začne 2. února. 

INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty)

  • Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupila 1. června 1988.
  • Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 - 5 500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.
  • Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v ČR a Polsku. USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu pro mobilní komplex Iskander-M. V červenci 2014 USA znovu obvinily Rusko z porušení dohody, Moskva tehdy údajně testovala řízenou střelu a pak ji tajně rozmístila.
  • Americký prezident Donald Trump v říjnu 2018 oznámil, že USA od smlouvy odstoupí. Krok zdůvodnil tím, že Rusko smlouvu porušuje a že se nevztahuje na Čínu. Moskva to popírá, ale zároveň odmítá pustit k novým raketám inspektory. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.

Moskva obvinění odmítá a naopak z porušování smlouvy viní Washington v souvislosti s protiraketovou obranou nebo bezpilotními stroji schopnými nést střely. Ruská armáda před týdnem pro zahraniční vojenské přidělence uspořádala zvláštní prezentaci o nové střele 9M729.

Generál Michail Matvějevskij na ní ujišťoval, že dolet střely 9M729 nepřesahuje 480 kilometrů, a tedy že smlouvu INF neporušuje. „Deklarovaný dosah byl potvrzen během strategického cvičení Západ 2017,“ uvedl šéf ruských raketových vojsk.

Podle několika diplomatických zdrojů ale neexistuje v tuto chvíli žádný způsob, jak informace prezentované ruskými generály reálně ověřit. Na brífingu totiž ruská armáda ukázala jen statické obrázky.

A návrh na provedení „ověřitelného testu“ doletu Rusko podle náměstkyně amerického ministra zahraničí Andrey Thompsonové odmítlo. Podobně také předtím možnost, že by k nové střele měli přístup zahraniční inspektoři.

Ruské ministerstvo zahraničí avizovalo, že i když Spojené státy dohodu vypoví, bude Moskva ochotná o jejím zachování nadále jednat a bude ji stále považovat za závaznou pro obě strany.

Poslední možností před jednostranným vypovězením smlouvy bylo jednání ruských a amerických představitelů na okraj schůzky stálých členů Rady bezpečnosti OSN o režimu nešíření jaderných zbraní v Pekingu.

„Bohužel nedošlo k žádnému pokroku. Konstatujeme to se smutkem, ale i s hlubokým znepokojením ohledně osudu smlouvy i osudu evropské a mezinárodní bezpečnosti,“ citovala náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova agentura Tass.

Podle německého ministra zahraničí Heiko Maase není Rusko připraveno obnovit důvěryhodnost smlouvy. „Bez smlouvy neexistuje jistota. Nepotřebujeme diskusi o zbraních, ale komplexní kontrolu zbrojení,“ uvedl v reakci na vývoj Maas na twitteru.

inc natoaktual.cz
zpět na článek