natoaktual.cz

USA chtějí bojem odříznout Taliban od opia

5. května 2009  15:18
Velení americké armády v Afghánistánu chce odříznout Taliban od hlavního zdroje jeho příjmů – produkce opia. A zároveň varují, že to může vést k týdnům nových tvrdých bojů, uvedly ve středu New York Times.  

Nová strategie USA se týká třech provincií, jejichž každoroční sklizeň vlčího máku zajišťuje povstalcům většinu peněz potřebných k vedení povstání. V letních měsících chtějí Američané vyslat do Hílmlandu, Kandaháru a Zábulu 20 000 vojáků a příslušníků americké námořní pěchoty.

Američtí důstojníci si od plánu slibují obrat ve válce, která se táhne již sedm let a v níž se zahraniční jednotky dostávají pod zvýšený tlak. Předpokládají také, že bojovníci Talibanu budou svůj nejdůležitější zdroj příjmů tvrdě bránit. Na nově příchozí posily tak čekají týdny, možná měsíce tuhých bojů.

Miliony pro Taliban

Všeobecně se předpokládá, že s pomocí vydírání a vymáhání daní vydělá Taliban na obchodu s opiem neuvěřitelných 300 milionů dolarů ročně.

Podle Američanů je to dost na celoroční financování všech vojenských aktivit povstalců v jižním Afghánistánu.
     
V letních měsících bude hlavním úkolem amerických jednotek zajištění bezpečnosti afghánského obyvatelstva a izolace vzbouřenců. Avšak vzhledem k tomu, že se maková pole nacházejí v hustě obydlených oblastech a že bojovníci Talibanu operují rozptýleni mezi civilisty, bude třeba zlomit moc teroristických sítí nad pěstováním a sklizní makovic. Nikdo ze znalců místních poměrů si nemyslí, že to bude snadná záležitost.    

Boj bude nejasný

Boj s drogami také do afghánského konfliktu přináší hodně nejasností. Podle směrnic Severoatlantické aliance nesmí vojáci útočit na cíle spojené pouze s produkcí narkotik. Likvidace pašeráků nebo laboratoří sloužících Talibanu nicméně povolená je. Američtí důstojníci tvrdí, že Taliban a drogy jdou ruku v ruce tak často, že pravidla obvykle zásah nevylučují.
      
Nejtěžším úkolem ale pro zahraniční jednotky bude získat na svou stranu místní obyvatelstvo. Zejména intenzivní boje v hustě obydlených částech země mohou Američany připravit o sympatie obyčejných Afghánců.

Mnoho z nich je navíc na pěstování máku, jehož produkce tvoří více než polovinu HDP země, existenčně závislých. A tak zatím spíše čekají na to, kdo v konfliktu získá převahu. Jejich situaci shrnuje guvernér provincie Zábul Mohammed Ashraf: "Lidé pěstují mák neradi, ale jsou prostě zoufalí."

Václav Trejbal natoaktual.cz
zpět na článek