natoaktual.cz

NATO se sejde s Ruskem, ukrajinská krize ohrožuje euroatlantický prostor

4. března 2014  17:13
Rusko nadále porušuje ukrajinskou svrchovanost a mezinárodní závazky, což má vážné důsledky pro bezpečnost a stabilitu celého euroatlantického regionu. Na mimořádném schůzce v Bruselu se na tom shodly členské země NATO.  

Generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen během brífingu po jednání NATO-Rusko | foto: NATO Photos

"Spojenci v NATO stojí společně v duchu solidarity v této vážné krizi. Zavazujeme se prohloubit naše posuzování dopadů této krize na bezpečnost naší Aliance," řekl po jednání generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen.

O mimořádnou schůzku požádalo Polsko podle takzvaného článku 4 Washingtonské smlouvy. Ten říká, že "smluvní strany (členské státy) budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany".

Podle Rasmussena i přes opakované výzvy mezinárodního společenství Rusko i nadále porušuje svrchovanost Ukrajiny, její územní celistvost i své mezinárodní závazky vůči ní.

"Tento vývoj představuje závažné důsledky pro bezpečnost a stabilitu v euroatlantické oblasti," prohlásil Rasmussen s tím, že spojenci kvůli tomu ještě zintenzivní společné konzultace a tamější situaci a především budou pečlivě hodnotit, jaké dopady bude mít na bezpečnost samotné Aliance.

Už ve středu se velvyslanci všech spojeneckých zemí setkají s ruskými zástupci během mimořádného jednání Rady NATO-Rusko. "Budeme i nadále podporovat každou konstruktivní snahu o mírové řešení současné krize, v souladu s mezinárodním právem. Vítáme pokračující snahy OSN, Evropské unie, OBSE a Rady Evropy," dodal Rasmussen.

Severoatlantická aliance už v neděli vyzvala Moskvu, aby stáhla své vojáky z Krymu na mateřské základny. Ostře odsoudila také souhlas ruského parlamentu s vysláním ruských ozbrojených sil na ukrajinské území.

inc natoaktual.cz
zpět na článek