natoaktual.cz

Při havárii ukrajinské stíhačky zahynuli oba piloti. Jeden byl Američan

16. října 2018  22:03
Dvoumístný nadzvukový letoun Su-27 se v úterý odpoledně zřítil při společném cvičení ukrajinského letectva s několika státy NATO asi 180 kilometrů od Kyjeva. Oba piloti zahynuli. Jeden z nich byl příslušník americké Národní gardy.  

Letouny Su-27 ukrajinských vzdušných sil | foto: mil.gov.ua

„Letoun Suchoj-27 se během výcvikového letu zřítil zhruba v 17 hodin místního času,“ uvedl generální štáb ukrajinské armády s tím, že oba piloti nehodu nepřežili.

K nehodě došlo během cvičení Clear Sky 2018, kterého se kromě ukrajinského letectva účastní i americké stíhačky F-15 a letouny dalších sedmi států NATO.

Ukrajinský stroj Su-27UB se zřítil u obce Ulaniv v oblasti ležící asi 180 kilometrů jihozápadně od metropole Kyjeva. Příčiny neštěstí se podle ukrajinského ministerstva vyšetřují.

Podle ukrajinského generálního štábu byla nalezena těla obou pilotů. „S lítostí musíme informovat, že podle záchranného týmu byli objeveni oba piloti,“ uvádí se ve zprávě. Velitelství amerických vzdušných sil v Evropě a Africe později potvrdilo, že jeden z pilotů byl příslušníkem americké Národní gardy.

Clear Sky 2018 je společným mezinárodním cvičením Ukrajiny a několika zemí NATO. Od 9. října se do něj zapojilo na 950 vojáků z Belgie, Dánska, Estonska, Nizozemska, Polska, Rumunska, Ukrajiny, Británie a USA..

Cílem je zvýšit úroveň interoperability ukrajinského letectva se vzdušnými silami Aliance, včetně společného řízení vzdušných operací, zpracování a sdílení informací a procvičení obrany před kyberútoky.

inc natoaktual.cz
zpět na článek