Loni se čeští letci z 211. letky stali právoplatnými členy elitního klubu, navíc porazili všechny své kolegy a stali se absolutně nejlepší tygří letkou NATO. Na rok tak kromě obrovské prestiže získali do držení i trofej v podobě stříbrného tygra.
Tygři se vrátili domů. Porazili nejlepší letky v NATO |
Do cvičení, letos pojmenovaného WILD HIND 2011, se zapojí až šest desítek letounů. Letci absolvují desítky realistických misí. Piloti plní různé náročné letové úkoly, jako je doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím, vyhledávání a ničení cílů v týlu protivníka nebo záchrana sestřelených kolegů.
Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS.
"Naše letka má ještě jeden důležitý úkol oproti ostatním a to je obhajoba Silver Tiger Trophy. Příslušníci 211. taktické letky jsou připraveni pro obhajobu udělat maximum a snad nám bude přát i to pověstné štěstí," uvedl Milan Nykodym z čáslavské základny.
Ze základny, kde sídlí pořadatelská Escadron de Chasse se stroji Mirage 2000, budou čeští piloti startovat během nadcházejících dvou týdnů. Čekají na ně i cvičné letecké souboje proti letounům jiných typů, včetně například stroje MiG-29.
Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.