natoaktual.cz

Twitter zakázal reklamu z ruských státních médií. Moskva se zlobí

27. října 2017  5:18
Americký Twitter ve čtvrtek zakázal s okamžitou platností ve své sociální síti šíření reklamy z ruské státní mediální skupiny RT (Russia Today) a státní agentury Sputnik. K rozhodnutí prý firma dospěla na základě informací amerických tajných služeb, že se ruská média vměšovala do amerických prezidentských voleb.  

Ruský státní web Sputnik International | foto: natoaktual.cz

Své rozhodnutí Twitter opírá o zjištění amerických zpravodajských služeb a o vlastní analýzu dat z roku 2016. „Obě společnosti, RT i Sputnik, se pokusily vměšovat do voleb v USA v zájmu ruské vlády,“ uvádí se v prohlášení americké společnosti. Twitter prý ke svému rozhodnutí nedospěl snadno, ale snaží se zajistit bezúhonnost svých služeb a chránit jejich integritu.

Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Twitter z porušování svobody slova a pohrozilo odvetou.

O zneužití své komunikační platformy Ruskem informoval Twitter už před časem, stejně jako společnosti Facebook, Google a Microsoft. Minulý měsíc společnost Twitter uzavřela na dvě stovky ruských účtů, které podle firmy šířily dezinformační propagandu.

Vedení firmy rovněž oznámilo, že zhruba 1,9 milionů dolarů (přibližně 42 milionů korun), které společnost získala z reklamy RT od roku 2011, kdy se server stal inzerentem, věnuje na podporu externího výzkumu využití Twitteru v občanské angažovanosti a volbách.

Vedení ruské mediální skupiny RT v prohlášení uvedlo, že se žádné nezákonné činnosti nikdy nedopustilo a na žádné platformě, a to ani na Twitteru, se americké volby nepokoušelo ovlivnit. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury RIA Novosti reagovalo prohlášením, že akce Twitteru je porušením svobody slova a Moskva ji neponechá bez reakce. Firma Twitter prý podlehla tlaku amerických tajných služeb.

Šéfredaktorka Russia Today Margarita Simoňjanová reagovala s rozčarováním s tím, že Twitter v době voleb televizi zasílal nabídky reklamní strategie a investic.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová pro Sputnik uvedla, že rozhodnutí Twitteru ohledně RT a Sputniku je dalším agresivním činem, který brání práci ruských médií jako důsledek kampaně tlaku amerických institucí a zpravodajských agentur. Rusko prý podle ní přijme „reciproční opatření“.

„Je důležité si uvědomit toto spojení mezi některými zprávami amerických zpravodajských služeb, které jsou neopodstatněné a rozhodnutím soukromé společnosti... A toto spojení je velmi alarmujícím signálem,“ uvedla.

inc natoaktual.cz
zpět na článek