natoaktual.cz

Turecké hvězdy znovu zazáří na ostravském nebi

15. srpna 2013  6:44
Po dvou letech se vrátí na ostravské nebe. Vystoupení letecké akrobatické skupiny Turkish Stars bude jedním z hlavních lákadel připravovaných Dnů NATO v Ostravě.  
Akrobatická skupina Turkish Stars | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Akrobatická skupina Turkish Stars Turecká akrobatická skupina Turkish Stars v Ostravě

Před dvěma lety uchvátili turečtí letci svým vystoupením desetitisíce lidí. Letecká akrobatická skupina Turkish Stars tehdy na Dnech NATO v Ostravě předvedla ve stíhačkách na nebi efektní představení. V září se do Ostravy chystají znovu.

Fotografie

Akrobatická skupina Turkish Stars
Akrobatická skupina Turkish Stars
Akrobatická skupina Turkish Stars
Turecká akrobatická skupina Turkish Stars v Ostravě

Jejich návrat si po organizátorech největší show svého druhu u nás žádali sami diváci. Ty tehdy nadchla nejen jejich dynamická letová ukázka plná kouřových efektů, ale také strhující originální komentář prokládaný českými frázemi.

Loni s účastí pořadatelé nebyli úspěšní, ale v programu Turkish Stars pro letošní rok už zastávka v Ostravě nechybí. A vystoupení Türk Yıldızları, jak se skupina v originále nazývá, bude jedním z největších lákadel připravované zářijové akce

Tým byl zformován v roce 1992. Poprvé se představil pod názvem Turecké hvězdy o rok později.

Jako jedna z mála skupin využívá ke svým letovým ukázkám nadzvuková bojová letadla, konkrétně obratné stíhače NF-5, které jsou atraktivně stylizované do tureckých národních barev - červené a bílé. Skupina je držitelem unikátního rekordu. V roce 2001 sledoval její vystoupení v ázerbajdžánském Baku jeden milion lidí.

Schéma prvku nazvaného "In Place Synchro Roll - Low Bom", který předvádí
Schéma prvku nazvaného "Crossover Brake", který předvádí letecká akrobatická
Schéma prvku nazvaného "Bowling", který předvádí letecká akrobatická skupina

Některé prvky, které předvádějí Turkish Stars během svých vystoupení

Při některých skupinových manévrech jsou od sebe jednotlivé letouny jen zhruba metr a většina prvků sestavy probíhá při rychlostech 370 až 960 kilometrů v hodině.

"Dosavadní účast tureckých vzdušných sil se nesmazatelně zapsala do paměti návštěvníků Dnů NATO v Ostravě. Je potřeba za toto turecké straně poděkovat a těšit se na letošní představení," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky organizuje.

Letošní dvanáctý ročník proběhne 21.- 22. září. Vstup na akci je zdarma. Je o ojedinělou nekomerční přehlídku, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni akci navštívilo 208 tisíc lidí.

inc natoaktual.cz
zpět na článek