natoaktual.cz

Turecko odpovědělo silou na minometný granát ze Sýrie

4. října 2012  7:42
Nejméně pět tureckých civilistů zemřelo a dalších devět bylo zraněno při středečním výbuchu minometného granátu vypáleného údajně ze Sýrie. Ankara okamžitě odpověděla silou. Dělostřelectvo zaútočilo přes hranice na cíle v Sýrii, oznámil turecký premiér.  

Nejde o první incident. v Červnu Sýrie sestřelila turecký letoun Phantom. | foto: Turkish Air Force

K incidentu došlo v tureckém městě Akcakale na hranicích se Sýrií. Na území města dopadl minometný granát vypálený ze syrské strany, který zabil ženu a čtyři děti a minimálně dalších devět lidí vážně zranil. Střela podle agenturních zpráv zasáhla dům přímo v rezidenční čtvrti.

Turecký premiér Recepa Tayyipa Erdogana v reakci uvedl, že turecké ozbrojené složky na tento "odporný útok" okamžitě odpověděly. Dělostřelecká palba podle prohlášení zasáhla cíle na syrském území zaměřené radarem.

Turecký šéf diplomacie Ahmet Davutoglu okamžitě o střelbě informoval zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdara Brahímího, šéfa OSN Pan Ki-Muna a generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena. Spolu s červnovým sestřelení turecké stíhačky syrskou protivzdušnou obranou jde o nejvážnější incident od vypuknutí bojů v Sýrii.

V noci na čtvrtek Turecko navíc požádalo Radu bezpečnosti OSN, aby přijala akce k zastavení podobných útoků.

Zatímco OSN v reakci apelovala na Turecko, aby nechalo otevřené všechny možnosti komunikace se Sýrií a omezilo zvyšování napětí, NATO se za svého člena rezolutně postavilo. Země NATO vyjádřily Ankaře solidaritu a vyzvaly Sýrii, aby okamžitě přestala s útoky na Turecko.

"V duchu nedělitelnosti bezpečnosti a solidarity vyplývající z Washingtonské smlouvy, Aliance i nadále stojí za Tureckem a požaduje okamžité zastavení takovýchto agresivních činů proti spojenci a naléhavě vyzývá syrský režim, aby ukončil flagrantní porušování mezinárodního práva," shodly se členské země NATO.

Rada Aliance se přitom sešla v mimořádném režimu v rámci takzvaného článku 4 Washingtonské smlouvy, základní listiny spojenců. Ten hovoří tom, že spojenci budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli členské země.

inc natoaktual.cz
zpět na článek