Trump na jednání šéfů států a vlád NATO s prezidenty Ukrajiny a Gruzie zcela nečekaně vznesl požadavek, aby členské státy zvýšily své obranné výdaje na požadovaná 2 procenta HDP už od ledna příštího roku.
Trump zároveň pohrozil, že pokud tak neučiní, „mohou Spojené státy řešit bezpečnost unilaterální cestou,“ potvrdil serveru natoaktual.cz diplomatický zdroj blízký jednání v Bruselu.
To by v praxi mohlo znamenat i to, že by Washington jednal bez NATO.
Fotografie |
Kvůli požadavku spojenci přerušili jednání s Gruzií a Ukrajinou a generální tajemník Jens Stoltenberg svolal mimořádné jednání lídrů aliančních zemí už bez gruzínských a ukrajinských partnerů.
Trump poté na tiskové konferenci už v daleko smířlivějším tónu oznámil „vítězství“, že se členové NATO dohodli pokrok k dvouprocentní hranici urychlit. Na přímý dotaz, zda by měl pravomoc Spojené státy vyvést z NATO, prohlásil: „Myslím, že bych mohl, ale myslím, že to není nutné“.
Aliance je podle jeho slov nyní daleko silnější, než před dvěma dny, kdy summit začal. Pochvaloval si ho jako velmi úspěšný. Připustil, že jednání byla v určitých chvílích „trochu tvrdá“. Spojené státy jsou ale podle něj Alianci oddány a není třeba, aby jeho země spojence opouštěla.
„Závazek Spojených států vůči NATO zůstává velmi silný,“ řekl Trump.
Evropa zvyšuje výdaje na obranu, Česko je v nich šesté od konce |
Ostatním v jednacím sále prý řekl, že by byl „velmi nespokojený“, kdyby výdaje na obranu zásadně a rychle nenavýšily přinejmenším silné evropské ekonomiky, jakými jsou Německo, Francie, Itálie a Španělsko.
„Půjdou i výš,“ konstatoval. Až čtyři procenta HDP jsou podle jeho slov tou správnou hodnotou pro obranu a fér vzhledem k výdajům USA.
Stoltenberg: Silnější jsme spolu
Šéf NATO Jens Stoltenberg podle svých slov očekával upřímné diskuze o sdílení zátěže na obranu. „A to je přesně to, co jsme měli,“ řekl na závěr summitu.
Spojenci od amerického prezidenta slyšeli jasné a hlasité poselství. „Chápeme, že americký prezident bere výdaje na obranu velmi vážně a má to jasný dopad,“ dodal.
Po letech škrtů nyní spojenci miliardy dolarů přidávají. „Všichni spojenci se zavázali podíl podstatně zvýšit. Zrychlujeme, jako nikdy předtím,“ konstatoval a zopakoval, že NATO je dobré pro Evropu i pro Severní Ameriku. „Jsme silnější společně, ne každý zvlášť“. Aliance podle jeho slov ztělesňuje zásadní pouto mezi dvěma kontinenty.
Americkou vojenskou přítomnost v Evropě označil za životně důležitou pro americkou zahraniční politiku v Africe, Asii a na Středním Východě. Trumpovu „hrozbu“, že by Spojené státy mohly jednat mimo NATO, komentoval slovy, že spojenci mají nyní „nový pocit naléhavosti“.
„Evropské síly, infrastruktura a zpravodajské služby také pomáhají chránit USA, protože všichni čelíme asertivnějšímu Rusku,“ dodal.
Macron: Platí plán do roku 2024
Francouzský prezident Emmanuel Macron později na své tiskové konferenci ale nepotvrdil, že by se státy NATO dohodly na zvýšení výdajů na obranu nad rámec předchozích cílů. Zopakoval, že Franice bude dávat 2 procenta svého HDP v roce 2024. Odmítl, že by prezident Trump „vyhrožoval odchodem z NATO“.
Americký prezident dal podle Macrona jasně najevo, že Spojené státy transatlantickou alianci ctí, i když Trumpovy kritické tweety navenek působily jinak. Jednání se prý nesla ve velmi zdvořilém duchu.
„Prezident Trump nikdy v žádném okamžiku, ani na veřejnosti ani v soukromí, nehrozil, že vystoupí z NATO,“ dodal Macron.
„Shodli jsme se, že chceme udržet transatlantickou vazbu a evropští spojenci musí navyšovat výdaje na obranu. To si všichni uvědomujeme, v ČR máme jasný plán na postupný růst. Odjíždím s vědomím, že NATO zůstává jednotné a silné,“ uvedl český ministr vnitra Jan Hamáček pověřený řízením české diplomacie.
Summit nabral zpoždění
Program summitu nabral zpoždění. Jednání k alianční misi v Afghánistánu začalo až krátce před třináctou hodinou, tedy o dvě hodiny později.
Trump podle informací ČTK pohrozil, že pokud do ledna všichni nenavýší své výdaje na obranu na kýžená dvě procenta, „nastane peklo“. Podle jiného diplomata následně německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k jednání jen lídrů 29 členských zemí doprovázených jedním ministrem, „aby se nehádali před partnery“.
Jste v zajetí Moskvy, obul se Trump do Německa kvůli ruskému plynu |
Už ráno před začátkem jednání druhého dne summitu v Bruselu Trump prakticky zopakoval své středeční útoky vůči hlavně evropským členům v čele s Německem. Spojenci by na obranu měli podle něj vydávat dokonce 4 procenta HDP místo dvou, jak se zavázali. Hranice by měly členské státy včetně Česka dosáhnout do roku 2024.
„Prezidenti se roky neúspěšně pokoušejí donutit Německo a další bohaté národy NATO, aby platili více za ochranu před Ruskem. Platí jen zlomek nákladů,“ uvedl na svém twitterovém účtu. USA podle něj platí „desítky miliard dolarů, příliš moc dotují Evropu“, ale na obchodu prý zároveň výrazně prodělávají.
Kritizoval znovu především Německo, že chce chránit před Ruskem a přitom platí miliardy dolarů za své energetické potřeby, které pocházejí z nového ruského plynovodu. „Nepřijatelné! Všechny státy NATO musí splnit svůj dvouprocentní závazek, který musí nakonec dosáhnout až čtyř procent,“ uvedl.