natoaktual.cz

Vypálí 200 střel. NATO otestuje protivzdušnou obranu

24. ledna 2019  6:34
Bude to největší test protivzdušné obrany NATO. Do cvičení "Tobruq Legacy", jehož název odkazuje na druhoválečné boje u severoafrického přístavu Tobruk, se zapojí dvacítka členských zemí. A při ostrých střelbách mají vojáci vypálit až 200 protiletadlových střel.  

Bojové střelby z protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB české armády | foto: Jana Samcová, 25.plrp

Cvičení Tobruq Legacy proběhne v červnu na území Polska a zapojí se do něj vojáci z dvacítky členských států NATO. Za českou armádu to budou hlavně příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

„Zaměří se na prohloubení interoperability a sladění činností a procedur jednotek v rámci společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance,“ uvedl velitel strakonické jednotky Ján Sedliačik.

Fotografie

Lotyští vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70
Slovenští vojáci při střelbě z protiletadlového raketového kompletu IGLA
Slovenští vojáci s protiletadlovým kompletem IGLA, v pozadí maďarští vojáci se...
Čeští vojáci při střelbě z protiletadlového raketového kompletu RBS-70

Součástí cvičení budou i bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Probíhat budou ve dne i v noci a zapojí se do nich téměř všechny cvičící jednotky. Z různých typů protiletadlových systémů budou postupně odpáleny až dvě stovky řízených střel.

Půjde tak o nejrozsáhlejší protiletadlové střelby v historii NATO. „Společné střelby několika spojenců už sice v minulosti proběhly. Nikdy se jich ale nezúčastnilo tolik států a nestřílelo se takové množství raket z různých zbraňových systémů,“ konstatovala mluvčí strakonického pluku Jana Samcová.

Do dvoutýdenního cvičení se zapojí i letectva několika zemí. Letouny včetně strojů z 21. základny taktického letectva z Čáslavi budou pozemním jednotkám simulovat vzdušného protivníka. Piloti si tak souběžně procvičí taktiku pro překonávání pozemní protivzdušné obrany.

Letos půjde už o pátý ročník cvičení protivzdušné obrany, za jehož vznikem i pojmenováním stojí čeští a slovenští vojáci. V roce 2015 společně přišli s nápadem, aby se jednotky protivzdušné obrany různých aliančních armád pravidelně setkávaly a společně cvičily.

Od té doby se z něj stalo největší cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci Severoatlantické aliance. V roli hostitelské země, kde cvičení probíhá, se pravidelně státy NATO střídají.

Pojmenování Tobruk Legacy (tobrucké dědictví či odkaz) pak odkazuje na vojáky, kteří za druhé světové války bojovali u severoafrického přístavu Tobruk.

inc natoaktual.cz
zpět na článek