natoaktual.cz

Summit NATO udělal z Bukurešti pevnost

2. dubna 2008  16:20
Rumunská metropole Bukurešť je kvůli summitu NATO na krátkou dobu asi nejstřeženějším místem světa. Centrum města, kde začínají jednání prezidentů, ministrů a diplomatů, hlídá 27 tisíc policistů a vojáků. Hlídky jsou doslova na každém kroku.  

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE

Nejpřísnější bezpečnostní opatření platí od pondělka, kdy začaly do Bukurešti přijíždět hlavy členských států včetně amerického prezidenta George Bushe. Ten do země přicestoval z Ukrajiny. Místní televizní stanice od té doby sledují prakticky každý jeho krok.

Policisté řídí provoz na každé křižovatce v centru. Projíždějící kolony s prezidenty, státníky a diplomaty dostávají automaticky okamžitě přednost. Některé ulice jsou pro běžné řidiče naprosto uzavřené. Především v místech, kde probíhají doprovodné akce summitu.

"Omlouvám se obyvatelům Bukurešti za nepříjemnosti způsobené touto událostí," prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Na bezpečnost hlav států, premiérů, ministrů a dalších hostů dohlíží podle oficiálních informací 27 tisíc policistů, vojáků a dalších specialistů. U rumunského pobřeží je v pohotovosti italská válečná loď Euro a také celé rumunské námořnictvo. Vzdušný prostor nepřetržitě monitorují letouny včasné výstrahy AWACS.

Prezidentský palác a palác někdejšího rumunského diktátora Nicolae Ceaušescu v centru města, v jehož útrobách se uskuteční hlavní jednání, jsou zřejmě v tuto chvíli nejstřeženějšími místy světa.

Prostranství před ním je zcela přehrazeno zátarasy. Hlídky jsou od sebe vždy jen několik metrů. Na travnaté ploše hlídkují i policisté na koních. V přilehlých ulicích jsou připraveny vozech oddíly těžkooděnců pořádkové policie.

Přísným bezpečnostním prověrkám se v minulých dnech nevyhnula ani místní kanalizace. Úřady ze stok "vystěhovaly" několik desítek místních bezdomovců. Víka kanálů policie zapečetila barevnou páskou.

"Z kanalizačního systému podél tras, jež budou používat účastníci summitu, jsme vystěhovali 37 lidí a zapečetili jsme kanály," řekl podle agentury Reuters mluvčí bukurešťské policie.

"Nevadí mi to, je to jen na pár dní. Rumunsko se ale na chvíli dostane do podvědomí celého světa," řekla Irina Iliescu, která pracuje v jednom z modních butiků poblíž paláce.

Už v pondělí, kdy se do rumunské metropole kromě prvních delegací začali sjíždět novináři, zažilo centrum města naprostý dopravní kolaps. Oficiální zdroje potvrdily, že evidují přes 3500 novinářů.

Čtěte také:
Speciální příloha Summit NATO 2008

inc natoaktual.cz
zpět na článek