natoaktual.cz

Jak se ovlivňuje světové dění? Zkuste si roli amerického kongresmana

4. června 2012  9:49
Americký parlament je jedním z nejvlivnějších zákonodárných sborů na světě. I zde pracují poslanci, senátoři či lobbisté. V Česku na podzim proběhne druhý ročník simulace zasedání kongresu USA, šanci zasednout v jeho řadách mají studenti středních i vysokých škol.  

Český model amerického kongresu určený pro studenty | foto: americkykongres.cz

Základním cílem modelu amerického kongresu pro účastníky je otestovat si v roli zákonodárce v nejmocnějším parlamentu světa, svou orientaci v parlamentní politice, působení ve vybraných výborech a také prosazování zájmů svých voličů, přibližují smysl projektu organizátoři z plzeňského Centra pro studium diplomacie a politiky.

Jak se zapojit

Přihlásit se mohou všichni studenti ze středních nebo vysokých škol se zájmem o mezinárodní dění, americkou politiku, diplomacii či jen o fungování demokracie. Zájemci o účast se mohou registrovat od 1. května na oficiálních stránkách modelu, www.americkykongres.cz, kde získají další informace o struktuře a fungování kongresu.
Druhý ročník Českého modelu amerického kongresu je studentský projekt, simulující jednání Kongresu USA a proběhne ve dnech 12. až 16. září 2012 v Plzni, v prostorách Magistrátu města Plzně a Krajského úřadu Plzeňského kraje. Projekt je určen všem studentům, kteří mají zájem vyzkoušet si roli poslance, senátora či lobbisty v americkém kongresu, a získat tak nové zkušenosti a také znalosti o nejmocnějším parlamentu světa.
Druhý ročník Českého modelu amerického kongresu bude zaštítěn Velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze a také hejtmanem Plzeňského kraje Milanem Chovancem. Jedním z partnerů projektu je také Informační centrum NATO v Praze.

"V takzvané přípravné části modelu proběhnou přednášky několika významných hostů, jejichž cílem je předat účastníkům nové znalosti a poznatky nejen z prostředí americké politiky. Model tak v první polovině obsahuje i ryze vzdělávací část, která je navíc příležitostí jak potkat známé české i zahraniční odborníky," říká Sandra Štollová z modelového Výboru pro zahraniční vztahy.

Během simulovaného jednání Sněmovny reprezentantů a Senátu amerického kongresu si účastníci modelu mohou vybrat z několika rolí, které budou na modelu zastávat.

Budou vystupovat jako zástupci jednoho ze států americké federace, jako poslanci demokratické či republikánské strany a případně i jako lobbisté, jejichž úkolem je prosadit v kongresu své zájmy. Kongresmani tak budou muset neustále zvažovat, zda budou s lobbisty spolupracovat a případně jakým způsobem, aby se nezdiskreditovali a připravili si prostor pro výhru v dalších volbách.

Poslanci budou také rozděleni do pěti výborů, kde budou řešit specifickou agendu a připravovat návrhy zákonů, jež budou schvalovány na plenárním zasedání kongresu.

Například Výbor pro ozbrojené složky bude letos hodnotit působnost amerických vojáků v Iráku anebo ve spolupráci s Výborem pro zahraniční vztahy diskutovat možnost revize vojenské přítomnosti v Evropě, což by mělo také dopady na evropské spojence v NATO.

Jednáním z největších přínosů tohoto unikátního projektu podle ní bude jasná zpětná vazba, které se studentům dostane. "Jednání účastníků modelu je po celou dobu trvání akce průběžně pozorováno a posléze hodnoceno. To proto, aby účastník dostal zpětnou vazbu a vytvořil si představu, zda by uspěl jako skutečný kongresman," dodává Štollová.

pz natoaktual.cz
zpět na článek